banner2

SGK'dan milyonlarca emekliye son dakika uyarısı! Binlerce TL ödemek zorunda kalabilirsiniz

SGK milyonlarca vatandaşı ilgilendiren haberi duyurdu. Çalışmadığı halde emekli olup sosyal güvenlik haklarından yararlanmak isteyen kişilere son uyarı yapıldı. Bu durumun ortaya çıkması halinde primler, emekli aylığı ve sigortalılık süresinin iptal edileceği bildirildi. Diğer yandan ödenen maaşların faizi ile beraber talep edileceği aktarıldı.

Ekonomi 09.09.2022, 11:10
Abone ol
SGK'dan milyonlarca emekliye son dakika uyarısı! Binlerce TL ödemek zorunda kalabilirsiniz

SGK'dan son dakika kararı geldi. Bir yerde çalışmadığı halde sahte sigorta yaptıran kişilerin durumunun tespit edilmesi halinde emekli maaşının kesileceği ödenen maaşların faizi ile geri alınması gibi ağır yaptırımlarla karşı karşıya kalacağı bildirildi. 

500 BİN KİŞİNİN SAHTE SİGORTASI VAR 

CNN TÜRK muhabiri Emel Telli, detayları Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya bu konuyu konuştu. Konuyu CNN TÜRK'e değerlendiren Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, Yurtdışında olan vatandaşlarımızın Türkiye'de emekli olabilmeleri için yakınlarının bulduğu işyerlerinde, kasapta, manavda, fırında 1 hafta, 10 gün veya 1 ay sigortalı olarak gösterip belli şartları da yerine getirdiklerinde yurtdışı borçlanmasıyla emekli oluyorlar" dedi.

ÖDENEN MAAŞLAR FAİZİ İLE GERİ ALINACAK 

Hikayeler farklı ancak oyunlar aynı. Bazı vatandaşlar "sahte sigortalılığa" girerek emekliliklerinin tadını çıkartıyor. Ama Sosyal Güvenlik Kurumu tek tek tespit yapıyor. Örneğin 5 yılda 500 bine yakın sahte sigorta üzerinden emekli olan vatandaş köşeye sıkıştı. Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, "Gerçekten o iş yerinde fiili olarak çalışmadığı tespit edildiği an 10 yıllık sigortalılığı yani emekliliği iptal ediliyor. Bu durumda ödenen maaşlar faiziyle geri alınıyor. Hem sigortalı kişi hem işveren hakkında işlem başlatılıyor. Ödenmiş olan maaş, yasal faizi ve gecikme faiziyle birlikte emekli olan kişiden talep ediliyor" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!