banner2

SGK'da EYT telaşı devam ediyor! Uzun kuyruklar oluştu

Emeklilikte Yaşana Takılanlar (EYT) sorununun çözülmesiyle birlikte milyonlarca vatandaşın başvuru işlemleri hız kesmeden devam ediyor. Başvuru yapanların sayısı 1,5 milyona yaklaştı.

Ekonomi 29.03.2023, 13:15 29.03.2023, 14:01
Abone ol
SGK'da EYT telaşı devam ediyor! Uzun kuyruklar oluştu

EYT yasasının Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından, emeklilik için başvuru yapanların Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) müdürlüklerinde uzun kuyruklar oluşturdu. 

RAKAM 1,5 MİLYONA ULAŞTI

EYT kapsamında 2 milyon 250 bin sigortalının emeklilik başvurusu yapmasının beklendiği SGK müdürlüklerinde, rakam 1,5 milyona yaklaştı.

YOĞUN ÇALIŞMA MEVCUT 

Antalya'da ise 28 Mart itibarıyla 57 bin 120 başvurudan 4 bin 900'ünün aylık bağlama işlemi yapıldı.Antalya'da EYT kapsamında 100 bin sigortalının emeklilik için başvuru yapmasının beklendiğini anlatan Sosyal Güvenlik İl Müdürü Beyazıt Ablay, konuyla ilgili şu şekilde konuştu. 

İl Müdürlüğü olarak 28 Mart itibarıyla 57 bin 120 civarında EYT kapsamında başvuru aldık. Antalya'da emeklilikte yaşa takılanların sayısı 100 bin civarında. Önümüzdeki süreçte de başvurular devam edecek. Aylık bağlanması için yoğun çalışma içerisindeyiz. Talepler alındıktan sonra emeklilik servisimiz fazla mesai yaparak, hafta sonu çalışarak, başvuru sahiplerinin aylıklarını bağlayıp maaşlarını almalarına olanak sağlama gayretinde.

"SİGORTALILARIN HAK KAYBI OLMAYACAK"

Başvuru yapanlara aylık bağlanma süreci hakkındaki gelişmeleri aktaran Albay, sözlerine şöyle devam etti;  Vatandaşlarımız talep tarihini takip eden ay başından itibaren hak kazanılmış oluyor. 3 Mart ile 31 Mart arasındaki başvuruda hak kaybı açısından fark yok. 1 Nisan itibarıyla aylık hak edilmiş olacak. Yoğunluk ve fiziki kapasitemizden kaynaklı aylıklarda sarkma olsa da sigortalımızın hak kaybı olmayacak. Birikmiş şekilde aylıklar ödenecek. Yoğunluk çok fazla. Tüm gayretimizle başvuruları alıp, aylık ödenmesi için çalışmalarımız sürüyor.

İLK ETAPTA 2 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ BAŞVURDU 

İl müdürlüğünün ayda 1000 civarında aylık bağlama kapasitesine sahip olduğunu ifade eden Ablay, çalışanların emeklilik için başvuranların işlemlerini tamamlamak için özveriyle çalıştığını anlatarak, şunları söyledi:Ülkemizde ilk etapta 2 milyon 250 bin civarında EYT'li başvurusu bulunuyor. Başvurular 1 milyonun üzerinde. 1 milyon ile 1,5 milyon ülke genelinde alındı. İl Müdürlüğü olarak 57 bin civarında talep aldık. Talepleri karşılamak için 17 ayrı banko açtık. Talepleri emeklilik servisine aktarıyoruz. Personelimiz fazla mesai yaparak çalışmalarını sürdürüyor. 4 bin 900 civarında aylık bağlama işlemi yapıldı. Çalışanlarımız aylık 50 saat fazla mesai yapıyor. Cumartesi günleri emeklilik servisimiz çalışıyor, akşamları 3-4 saat çalışmalarımız sürüyor. İl Müdürlüğümüzün ortalama aylık bağlama kapasitesi 1000 civarında, EYT sürecinde biz bunu 5 kat artırmış bulunmaktayız.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!