banner2

SGK açıklamayı yaptı! Sigorta girişi olanlara 16.500 TL ödeme yapılacak! Bu tarihe kadar başvuru yapın

SGK, milyonlarca insana karşılıksız ödemeler yapıyor. Bu ödemelerden faydalananlar 16.500 TL'yi bütçelerine ekleyebilirler. Fakat bunun için SGK'ya başvuru yapmak gerekiyor.

Ekonomi 24.03.2023, 22:02
Abone ol
SGK açıklamayı yaptı! Sigorta girişi olanlara 16.500 TL ödeme yapılacak! Bu tarihe kadar başvuru yapın

Başvuruları sadece, SGK'da kayıtlı olan ve 90 gün ve üzeri sigortası bulunan kişiler yapabiliyor. Bu sebeple birçok kişi SGK tarafından sunulan bu fırsatı yakından takip ediyor.

SGK tarafından en çok bilinen ödemelerden biri de doğum parasıdır. Yeni doğum yapan anneler doğumun sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi halinde bu ödemeden faydalanabiliyor. Doğum parasını alabilmek için gereken şart ise çalışan ve yakın zamanda doğum yapmış olmak. Ödeme tutarları asgari ücret üzerinden hesaplanarak 112 gün boyunca 16.103 TL olarak belirlenmiştir. Fakat bu ödemeyi alabilmek için doğum izni süresinin de tamamlanması gerekmekte. Aslında anneler doğum parası kapsamında iş göremez ödeme parası alabiliyorlar ve bu ödemeyi alabilmek için SGK'ya doktordan alınan sağlık raporu ile başvuruda bulunmaları gerekiyor. Doğum izni başlayan ve 90 gün ve üzeri prim ödemesi yapan anneler, bu ödemeden faydalanabiliyor. İşten ayrılanlar ise bu ödeneği alamıyor.

NASIL BAŞVURULUR?

Doğum yardımı başvurusu yapmak için öncelikle doğum yapmış olan annenin, SGK'ya kayıtlı ve 90 gün ve üzeri prim ödemesi yapmış olması gerekiyor. Başvuru işlemi için şu adımlar takip edilmeli:

Anne, doğumun gerçekleşmesinden sonra en geç 1 ay içinde bağlı bulunulan SGK müdürlüğüne ya da Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine başvuruda bulunmalı.

Başvuruda talep edilen belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlanarak sunulmalı.

Bu belgeler annenin nüfus cüzdanı fotokopisi, doğum belgesi, doğum yapan kadının adına düzenlenmiş bir banka hesap bilgileridir.

Başvuru işleminden sonra SGK tarafından başvurunun kabul edilmesi durumunda doğum yardımı ödemesi yapılır. Doğum yardımı ödemeleri, asgari ücretin brüt tutarı üzerinden hesaplanır ve 112 gün boyunca geçerlidir. Başvuru işleminin başarısız olması ya da belgelerde eksiklik olması halinde SGK başvuru sahibine geri dönüş yapar ve eksik evrakların tamamlanması veya hataların düzeltilmesi için bir süre verir. Başvuru sonucu olumlu olanlar ise, doğum yardımı almaya başlar.

DOĞUM ÖDENEĞİ VE DOĞUM YARDIMI FARKLIDIR

Doğum ödeneği ve doğum yardımı, birbirinden farklı ödemelerdir. Bu iki ödeme genel olarak birbiriyle karıştırılır. Doğum yardımı, doğum yapacak kadınlara, sigortalı olup olmamalarına bakılmaksızın verilmektedir. Bu ödeme, annenin ilk doğumu için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL olarak belirlenmiştir. Doğum yardımı almak için sadece çocuğun doğum belgesi yeterlidir.

Doğum ödeneği ise, annenin doğumdan sonra çalışamayacak durumda olması durumunda verilir. Doğum ödeneği alabilmek için, annenin SGK'ya kayıtlı ve en az 90 gün prim ödemesi yapmış olması gerekmektedir. Ayrıca doğum ödeneği almak isteyen annenin, doğum sonrası iş göremezlik raporu alması gerekmektedir.

EMZİRME PARASI

Emzirme parası, sigortalı çalışan kadınlara veya eşi sigortalı olan kadınlara yapılır. Ödeme her yıl belirlenen tutarlarla yapılırve annenin doğum yapmasının ardından 2 ay boyunca devam eder. 2022 yılında emzirme parası 316 TL olarak belirlenmişti. 2023 yılı için ise henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Çoklu gebeliklerde, sağlıklı bir şekilde tamamlanmasının ardından ailelere çoklu doğum yardımı verilir. Bu yardım, çiftlerin çocuklarının 2 yaşına kadar düzenli bir şekilde desteklenmesini sağlar. Aylık olarak her çocuk için 150 TL ödenir. Başvuru yapmak için ise ailelerin, doğum belgesi ve kimlik belgeleri ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvurmaları gerekir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!