Seyahat yasağı kalktı! O ülkeden talep patlaması yaşanıyor

Suudi Arabistan’ tarafından Türkiye’ye uygulanan koronavirüs kaynaklı seyahat yasağının kaldırılmasının ardından Trabzon’da faaliyet gösteren turizm tesisleri ve oto kiralama firmalarında talep patlaması yaşanıyor.

Ekonomi 25.06.2022, 12:13 25.06.2022, 12:51
Abone ol
Seyahat yasağı kalktı! O ülkeden talep patlaması yaşanıyor

Pandeminin bitmesiyle birlikte Suudi Arabistan; Hindistan, Vietnam ve Etiyopya'ya ile birlikte Türkiye’ye uyguladığı seyahat yasağını kaldırdığını açıklamıştı. Bununla birlikte Trabzon’da Temmuz ayı ile birlikte gelecek olan Suudi turistlerin yörede ticareti hareketlendireceği düşünülüyor.

ŞİMDİDEN YOĞUN BİR TALEP VAR

Trabzon’da faaliyet gösteren oto kiralama firmaları, yaklaşık 2 yıl süren pandeminin ardından bu sezon şimdiden yoğun bir talep aldıklarını belirterek özellikle Suudi Arabistan’ın Türkiye'ye seyahat yasağını kaldırmasının işlerini daha da artırdığını söylediler.

İŞ POTANSİYELİNİ DAHA DA ARTIRDI

Trabzon’da faaliyet gösteren bir oto kiralama firmasının yetkilisi olan İsmet Özpınar bu yıl, turizmciler için iyi bir sezon olacağını belirterek Suudi Arabistan’ın kapıları açması iş potansiyellerini daha da artırdığını söyledi.

OTO KİRALAMA İÇİN DE TALEP YOĞUNLUĞU YAŞANIYOR

Oto kiralama için rezervasyonların yoğun bir şekilde sürdüğünü kaydeden Özpınar, “Bu sene inşallah iki yıllık pandemi sürecinin ardından turizmciler için güzel bir atılım yılı olacak. En önemlisi de Suudi Arabistan’ın kapıları açması, bizim potansiyelimizi daha da artırdı. İnşallah bu sene iyi bir ivme bekliyoruz. Rezervasyonlarımız başladı şu an yoğun bir şekilde devam ediyor ancak; şu anda araç konusunda yine sıkıntı olacağını düşünüyorum. Çünkü uzun süredir yani 2-3 yıldır gelmeyen Suudi müşterilerimiz burada evi olanlar 50-60 günlük taleplerde bulunuyorlar. Hepsi de araç kiralama talebinde bulundular gelecekler. Kendileri Avrupa’da yaptıkları rezervasyonları iptal ettiklerini söylüyorlar buraya yoğun bir talep olacak inşallah. Dolayısıyla şu anda rezervasyonlarda patlama yaşanıyor” dedi.

'ARAP TURİSTLER BÖLGEYİ BİZDEN DAHA İYİ BİLİYOR'

Arap turistlerin bölgeyi kendilerinden daha iyi bildiğini belirten Özpınar, “Bu bölgede gitmedikleri yer yok, onlar bölgeyi bizden daha iyi biliyorlar. Bütün yaylalar olmak üzere Uzungöl, Ayder, Uzungöl onların zaten vazgeçilmezi. Sümela, Hıdırnebi, Kayabaşı Yaylası bunun gibi birçok yeri geziyorlar. Hepsi araştırma yaparak geliyorlar. Buraları iyi biliyorlar belki de buraları bizden daha iyi biliyorlar . Sosyal medyayı çok yoğun olarak kullanıyorlar örneğin rezervasyon talepleri bize sosyal medya üzerinden geliyor bir çok talebi oradan alıyoruz. Aynı zamanda sosyal medya üzerinden bölgeyi de iyi tanıtım yapıyorlar. Bölgeyi bizden daha iyi biliyorlar diyebilirim” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Trabzon Havalimanı yakınındaki Pelitli mahallesinde araç kiralama şirketlerinin park alanlarının dışında çok sayıda kiralık araç sokaklarda ve caddelerde park halinde durarak müşterilerini bekliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!