banner2

Seçim sonrası döviz şoku! Bankalar harekete geçti: Stres testine başladılar! Dolar, altın, euro, sterlin rekor kıracak

Reuters'a dikkat çeken açıklamalarda bulunan bankacılar, bankaların seçim sonrası olası kur, faiz şoklarına karşı stres testleri yaptığını ve mevcut düzenlemelerin kârı aşağı çekmesinin kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

Ekonomi 29.03.2023, 13:29
Abone ol
Seçim sonrası döviz şoku! Bankalar harekete geçti: Stres testine başladılar! Dolar, altın, euro, sterlin rekor kıracak

Düşük faiz üzerine kurulu Türkiye Ekonomi Modeli’ni oturtmak amacıyla son bir buçuk yılda devreye alınan çok sayıda kısıtlamaya maruz kalan bankalar seçim sonrası olası bir kur ve faiz şokuna karşı stres testlerini yapmaya başladı. Düzenlemelerin yan etkisi olarak mevduat ile kredi faizi arasındaki makasın ise yılın ikinci yarısından sonra bankaların faiz gelirlerinde zarar yazmasına yol açacağı tahmin ediliyor. 

"GEÇİŞ ANİ DEĞİL KADEMELİ OLMALI"

Reuters’a bilgi veren üst düzey dört bankacı, seçimi iktidar veya muhalefet hangi taraf kazanırsa kazansın ekonomideki mevcut uygulamaların ‘Sürdürülemez’ olduğunu ifade etti. Bankacılar, ‘ortodoks politikaların giderek bir zaruret haline geldiğini’ dile getirerek, bu politikalara geçişin ani değil kademeli olması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Ekonomi Modeli adı altında başlattığı düşük faiz ile yatırım, ihracat ve cari fazla vermeye dayalı politika bir buçuk yıldır uygulanıyor. Bu kapsamda sayıları 100’ü aştığı belirtilen düzenlemeyle bankaların kredi faaliyetleri kısıtlandı. 

24 YILIN ZİRVESİNE ULAŞTI 

Merkez Bankası faizleri bir buçuk yıl içinde yüzde 19’dan yüzde 8.5’e çekerek enflasyonun 24 yılın zirvesine çıkmasına neden oldu. Yapılan düzenlemeler bankacılık sektöründe fiyatlama davranışlarını değiştirdi. İhracata yönelik yatırımlar için ucuz kredi verilirken, bankaların diğer krediler için zorunlu karşılık ve tahvil ayırması zorunluluğu getirildi. Son olarak bu zorunluluk bireysel kredilere de getirildi. Düzenlemelerle ortalama ticari kredi faizleri yüzde 14-15’lerdeyken, mevduata verilen faizler ise yüzde 30’a kadar yükseldi.

KAMU BANKALARINDA RİSK OLUŞABİLİR 

Bankaların stres testleri yapmakta olduğunu kaydeden üst düzey bir bankacı, “Bankaların kendi senaryoları var. Kur, faiz ve kredi şoklarına karşı bilançolarını test ediyor. Genel olarak bankaların durumları hâlâ sağlam, ancak 2018 yılından bu yana kredi pazarında pazar payını kaydadeğer bir şekilde artıran kamu bankalarında risk oluşabilir” dedi. Mevcut ekonomi ve faiz politikasının ‘sürdürülemez’ olduğunun altını çizen aynı bankacı, “Sürdürmeye devam edilirse bu başka sıkıntıları da tetikler. Yapılacak şey çok basit: Bu riskleri almak yerine faizleri artıracaksın” dedi.

İKİNCİ YARIDA NET FAİZ GELİRLERİ ZARARA DÖNECEK

Bu sene ikinci yarıdan sonra bankacılık sektörünün mevduat-kredi faiz makasından dolayı zarar yazmaya başlayacağını ifade eden  üst düzey diğer bir bankacı, “İkinci yarı sonrasında bu politikalarla sektör zaten zarar yazmaya başlar. Ülkede geçen seneki kârdan daha aşağıda kalmaya neden olabilecek riskler var. Bankalar yüzde 90 olasılıkla geçen seneki kârlarını yakalayamayacak, hatta geçen seneki rakamların en az yüzde 20 altında kâr açıklayacak” dedi. BDDK verilerine göre sektörün net kârı geçen sene yüzde 366 artışla 433 milyar liraya çıkarken, bu artışta enflasyona endeksli tahvillerin değerlemesinin katkısı ve artan net faiz gelirlerinin desteği etkili olmuştu.

Bankacılık sektörü, uygulanan ekonomik model kapsamında son bir buçuk yılda bilançolarının yapısını değiştirecek 100’den fazla düzenlemeye maruz kaldı. Bunlardan en önemlisi ise bazı kredi türlerinde başlayan son olarak bireysel kredileri de kapsayan, kredi karşılığı zorunlu Hazine tahvili tutma yükümlülüğü oldu.

Bankacıların verdiği bilgilere göre verilen krediler karşılığı bankaların tutmak zorunda olduğu uzun vadeli düşük faizli Hazine tahvillerinin büyüklüğü 350 milyar TL seviyesine ulaştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!