banner2

Savaş onları da vurdu! Afrika'da buğday fiyatları yüzde 60 arttı

Rusya-Ukrayna Savaşında 2 ay geride kalırken dünyanın bir çok ülkesi bu savaştan etkilendi. Afrika Kalkınma Bankası (AfDB) Başkanı Akinwumi Adesina, Rusya-Ukrayna Savaşı sonrası Afrika'daki buğday fiyatlarının yüzde 60 oranında artış gösterdiğini bildirdi.

Ekonomi 26.04.2022, 22:45 27.04.2022, 00:28
Abone ol
Savaş onları da vurdu! Afrika'da buğday fiyatları yüzde 60 arttı

Adesina, Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari'yle yaptığı görüşme sonrası kıtada gıda krizinin önüne geçebilmek için AfDB'nin 1,5 milyar dolarlık acil gıda eylem planı geliştirdiğini duyurdu.

Planın yönetim kurulundan onay beklediğini aktaran Adesina, AfDB'nin kıtadaki çiftçilere buğday, mısır, pirinç ve soya fasulyesi ekimine yardımcı olacağını ifade etti.

FİYATLAR YÜZDE 60 ARTTI

Savaşın şimdiden buğday fiyatlarının yüzde 60 artmasına yol açtığını söyleyen Adesina, krizin, gıda üretimini yüzde 20 azaltabileceğini ve 11 milyar dolar değerindeki gıda üretimi kaybının yaşanabileceğini dile getirdi.

Lagos merkezli The Guardian gazetesinin haberine göre, kıtada halihazırda 25 ülke, ithal ettiği buğdayın üçte birinden fazlasını bu iki ülkeden karşılarken, bazı ülkelerde bağımlılık oranı yüzde 90'ın üzerine çıkıyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Ticaret ve Kalkınma Konferansının (UNCTAD) yayımladığı rapora göre, kıtada Rusya ve Ukrayna buğdayına bağımlı olan çok sayıda ülke gıda kriziyle karşı karşıya.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!