Satış yapamayan pazarcılar bunu da yaptı! Etiket oyunuyla insanları kandırıyorlar! Dikkat

Fiyatların artmasıyla birlikte satışları azalan pazarcılar etiket oyununa başvuruyor. Ürün fiyatlarına küsurat yazan pazarcılar, aynı zamanda meyve ve sebzeleri 1 kilogram değil de yarım kilogramdan fiyatlıyor.

Ekonomi 16.05.2022, 11:54
Satış yapamayan pazarcılar bunu da yaptı! Etiket oyunuyla insanları kandırıyorlar! Dikkat

Rusya Ukrayna savaşı, koronavirüs salgını ve buna bağlı olarak bozulan tedarik zinciriyle birlikte meyve ve sebze fiyatları zamlandı. Fiyatlar zamlanınca vatandaşların alım gücü düştü. Pazarcılar ise satışların azalmasıyla birlikte etiket oyunlarına girişti.

KÜSÜRATLARIN KÜÇÜK PUNTOYLA YAZILMASI YASAK

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Gündüz, pazar tezgahlarındaki fiyat etiketinde küsuratın daha küçük boyutta yazılmasının yasak olduğunu belirtti. Tüketici ve pazar esnafının bu yasağı bilmediğini anlatan Gündüz, "Pazarlarda yasak olmasına rağmen yazılmaması gereken şekilde etiketle karşılaşıyoruz. Etikette, 4.95 veya 4.50 kuruş yazıyor. Etikete 50 kuruşu, küsuratı 4 liradan daha küçük yazıyorlar. Burada ilk görünen, büyük yazılan rakam ürün fiyatında geçerlidir. Vatandaş 4 liradan satın almıyorsa şikayet edebilir. Pazarcı etikete büyük yazdığı rakama ürünü satmak zorunda. O etiket tüketiciyi yanıltıyor, aldatıyor. Bu konuda yönetmelik var. Etiketlerin şekli ve uygulanması gereken kurallar var. Hepsi eşit büyüklükte yazılacak. Pazarcı ürünü o fiyata vermiyorsa satın alan kişi, Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurabilir" diye konuştu.

YARIM KİLO YAZMAK TÜKETİCİYİ ALDATMAYA YÖNELİK BİR DAVRANIŞ

Şube Başkanı Gündüz, pazar tezgahlarında yasak olmasına rağmen ürün etiketlerinde 'yarım kilo' ifadesinin de sıkça kullanıldığını dile getirdi. Fiyatı belirten yazının küsuratının küçük olarak belirtilmesi ya da 'yarım kilo' ifadesi kullanılmasının tüketiciyi aldatmaya yönelik davranış olduğuna dikkat çeken Gündüz, "Etikette 'yarım kilosu 2.5 lira' yazılıyor. 'Yarım kilo' ifadesini etikete yazmak yasak. Etiketi çekip hakem heyetine başvurulduğunda yapılan inceleme sonrası satıcıdan tahsil edilecek para, tüketiciye iade edilebilir. CİMER ya da Ticaret İl Müdürlüğü'ne şikayet edilebilir" dedi.

ZABITAYA BİLDİRİN

Vatandaşa, küsuratı daha küçük yazılan ve 'yarım kilo' ifadesi bulunan etiketi zabıtaya şikayet etmesini tavsiye eden Gündüz, tüketicinin etikette daha büyük yazıyla belirtilen fiyata ürünü alması gerektiğini söyledi. Gündüz, "Tüketici etiketi fotoğraflayıp, Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurduğu takdirde yapılan inceleme sonrası küsurat iade edilir. Bu kural, tüketicinin korunmasına yönelik kanunda belirtiliyor. Bu yasa yeni değil. 15'inci yüzyılda, Yıldırım Bayezid döneminden itibaren devletin fiyatları düzenleme ve kontrol etme hakkı var. Pazara çıktığınızda doğru yazılmış etiket az görülüyor" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!