Yandex Metrica

Şartsız şurtsuz erken emeklilik: 3600 prim yetiyor: Mini EYT Meclis'te

Şartsız şurtsuz erken emeklilik: 3600 prim yetiyor: Mini EYT Meclis'te

Şartsız şurtsuz mini EYT müjdesi! Emeklilik hayali kuran Bağ-Kur'luları seviçten havalara uçuracak yeni bir gelişme yaşandı. Tam 5 yıl erken emekli olabilirsiniz.

Ekonomi

07.06.2024, 14:29

Meclis uzun süre beklenen mini EYT için müjdeli haberi verdi. Çalışanlar 5 yıl erken emekli olabilir. Sigorta girişi 1998-2021 arası olanlar dikkat! Prim gün sayısı düştü, emeklilik yaşı öne çekildi. İşte yeni erken emeklilik ve 7200 primde son durum...

SGK grişi 1998 ve 2021 arası olan çalışan için emeklilik hayal olmaktan çıktı. Az primle erken emeklilik imkanı artık TBMM'de. Bu kapsamda 1.1 milyon kişi erken emeklilik biletini alacak.

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği esnafa erken emeklilik fırsat ile ilgili son dakika gelişmesi yaşandı. Milyonlarca Bağ-Kur'lu prim eşitlemesi düzenlemesi sayesinde erken emeklilik fırsatına sahip olacak. TBMM'ye sunulan kanun teklifinin prim gün sayısının 7200’e indirilmesini kapsıyor. 

Türkiye ile Çin arasında 1 milyar dolarlık yatırım anlaşması: 5 bin kişiye istihdam sağlanacak Türkiye ile Çin arasında 1 milyar dolarlık yatırım anlaşması: 5... Haberi Görüntüle

MİNİ EYT MECLİS'TE

Konuya ilişkin SGK uzmanları, Bağ-Kur'lulara prim indirimi düzenlemesi TBMM’ye iletildi ifadelerini kullandı. Önümüzdeki günlerde oylanacak olan düzenlemenin Kurban Bayramı’ndan önce Meclis'ten geçeceği tahmin ediliyor.

Meclis'e sunalan kanun teklifinin onaylanması durumunda Prim indirimi ya da prim eşitlemesi olarak bilinen bu düzenleme esnaflara beş yıl erken emeklilik fırsatı sunacak. Prim eşitlenmesiyle birlikte artık esnaflar da SSK’lılar gibi 7200 günden emekli olma fırsatına sahip olacak. Prim eşitlemesi düzenlemesiyle birlikte 1800 gün prim indirimi uygulanacak. Prim indirimi, kuaför berber fırın gibi küçük işletmeleri kapsayacak.

Mini EYT olarak kabul edilen yasa milyonlarca esnafa umut ışığı oldu. SSK’lılar için prim gün sayısı 7200 olarak belirlenirken bağ kurlular için 9000 gün olarak belirlenmişti. Bu sebeple de çok sayıda esnaf erken emeklilik fırsatını kaçırmıştı. Yeni yapılan bu düzenleme adeta bağlara ikinci ATE anlamını taşıyor.

Türk Hava Yolları'ndan KAP'a açıklama: 'Zararın tazmini için uzlaşmaya varıldı' Türk Hava Yolları'ndan KAP'a açıklama: 'Zararın tazmini için uzlaşmaya varıldı' Haberi Görüntüle

1.1 MİLYON ÇALIŞANA ERKEN EMEKLİLİK

1.1 milyon çalışana erken emeklilik fırsatı sunan mini EYT, TBMM'de kabul edilmesi durumunda hemen yürürlüğe girecek. Milyonlarca EYT'li dilekçe vermerli durumunda 5 yıl erken emekli olma fırsatına erişecek.

Habere Tepki Ver

2

0

0

0

0

0

1

1

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading