'Sakın dolarla borçlanmayın' diyerek duyurdu! FED'in faiz şoku Türkiye'yi vuracak...

Ukrayna Savaşı, Çin'de kovid krizi ve FED'in faiz artırımları nedeniyle küresel çalkantıların devam edeceğini söyleyen ünlü ekonomist Atilla Yeşilada, hem dolar/TL paritesinin geleceğini hem de yeni bir kur şoku yaşanması durumunda nelerin olabileceğini yorumladı.

Ekonomi 10.05.2022, 13:34
'Sakın dolarla borçlanmayın' diyerek duyurdu! FED'in faiz şoku Türkiye'yi vuracak...

Amerikan Merkez Bankası'nın faizleri 50 baz puan artırdığını, enflasyonun da nisan ayın itibariyle yıllık yüzde 70 olduğunu hatırlatan ekonomist Atilla Yeşilada, vatandaşları 'dövizle borçlanmamaları' yönünde uyardı. 

FED'in faiz artırmaya önümüzdeki dönemde devam edeceğini, bu durumda işlerin daha da kötüye gideceğini savunan Yeşilada, Merkez Bankası'nın döviz satarak dolar/TL paritesini kontrol altında tutma stratejisini 'sürdürülemez' olduğunu dile getirdi. 

İşte Yeşilada'nın hem kendi Youtube kanalında hem de 'Mesele Ekonomi' adlı portalda yaptığı açıklamalardan öne çıkanlar:

Asıl tehlike dış konjonktürden geliyor. Başımızda 3 tane bela var: Bir, Ukrayna Savaşı ve enerji-emtia krizi. Bu devam edecek, gelecek yılın ortalarına kadar. İkincisi, Çin'de kovid yüzünden ülkenin 3'te 1'i evine kapandı. Çin'den ithalatımız olumsuz etkilenecek; hammadde ve yarı mâmûller.. Üçüncüsü ise FED'in faiz artırımlarıdır. 

DOLAR KITLIĞI YAŞAYABİLİRİZ 

FED faiz artırdığı zaman dolar yükselir. Türkiye'de mevduatın yüzde 60'ı ya dolar ya da dolara endekslenmiş durumda. FED'in faiz artırmasının nedeni eflasyon. Enflasyon kontrol altına alınana kadar faiz artırmaya devam eder. 0,75 düzeyindeki faizler yüzde 3'e kadar yükselebilir. Ben gelecek yılın ortasında Amerikan Doları'na yüzde 3,5 ilâ 4 arasında FED faizi öngörüyorum. Ve bu seviyede uzun süre kalacaktır. 

Şimdi pek hissetmiyoruz ama sene sonunda dolar kıtlığı göreceğiz. Dolar bulmakta zorlanacaksınız çünkü maliyetleri yükselecek. Dolarla borçlananlar zor bir sürece girecekler. FED'in dışında Avrupa Merkez Bankası da faizleri artıracak. 

Dolar diğer para birimleri karşısında yüzde 10'a kadar değer kazanacak. Bizim Merkez Bankası yükselen dolarla mücadele etmek zorunda kalacak. Doların yanında avro faizleri de yükselecek. 

Yükselen FED faizleri ve dolar, gelişmekte olan ülkeler için kötüdür. Hem faizler hem dolar yükseliyorsa, gelişmekte olan ülkelerden para kaçar ve büyüme olumsuz etkilenir. 

YENİ BİR KUR ŞOKUNUN FATURASI NE OLUR?

Merkez Bankası'nın dövize müdahale etmek için kullanacağı miktar olarak 40 milyar doları kaldı. Dövizden TL'ye geçişler de hızlı seyretmiyor. 

Dolarda ipin ucunu kaçırırsak yine Aralık 2021'e dönebiliriz ve bu kez enflasyonda çok daha yüksek oranlar görülür. 

Önümüzdeki 12 ayda 40 milyar dolar cari açığımız olacak. Rus ve Ukraynalı turistten para gelmeyecek, bunu biliyoruz ama onun dışında 30-35 milyar dolarlık turizm geliri öngörülüyor. Bu rakamın altına inmek riskleri artırır. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!