banner2

Sahte indirim yapanlara kötü haber! Bundan böyle en ucuz fiyat etikette yazacak

Zincir marketlerdeki sahte indirimi önleme düzenlemesi hayata geçti. Bundan böyle indirim yapılan ürünün son 30 gün içindeki en ucuz fiyatı etikette yazacak.

Ekonomi 01.03.2022, 09:06 01.03.2022, 09:58
Abone ol
Sahte indirim yapanlara kötü haber! Bundan böyle en ucuz fiyat etikette yazacak

Zincir marketlerde etiket oyunu yaparak fahiş fiyatlar belirleyenler vatandaşın alım gücünü zorlaştırıyordu. Artık etkiket oyunu tarihe karışıyor. Çünkü sahte indirimi önleme düzenlemesi hayata geçti. Ticaret Bakanlığı, Fiyat Etiketi Yönetmeliği'nde değişikliğe giderek, indirimli satışlarda ve fiyat etiketlerinde uygulanacak kriterleri düzenlemişti.

ETİKETLERDE İKİ FİYAT OLACAK

Sahte indirimlerin önüne geçmek için etiketlerde bundan böyle 2 fiyat olacak. Ürünün son 30 gün içindeki en düşük fiyatı ve güncel satış fiyatı. 

SON 1 AYDAKİ EN DÜŞÜK FİYAT BAZ ALINACAK

İndirim oranında, son 1 aydaki en düşük fiyat baz alınacak. İndirimli sebze meyvelerde ise bir önceki günün fiyatı yer alacak. Bu hususlara ilişkin ispat sorumluluğu, satıcı veya tedarikçiye ait olacak.

TÜRKÇE ZORUNLULUĞU OLACAK

Yeni dönemde, etiket ve listelerde yer alan hususların Türkçe yazılması da zorunlu olacak. Ambalajın teslimine ve iadesine ilişkin depozito bedeli varsa, bu bedelin tutarı da etiket ve listelerde bulunacak. Perakende satılan ürünlerin etiketi; malın veya ambalajının üzerine ya da bulunduğu rafa görünür şekilde konulacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!