Şahap Kavcıoğlu'ndan son dakika açıklaması! Merkez Bankası düğmeye bastı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, kritik açıklamalarda bulundu. Kavcıoğlu, "Krediye erişimin tabana yayılmasını ve sanayicilerimizin krediye kolayca erişmesini son derece önemsiyoruz" dedi.

Ekonomi 29.07.2022, 17:07 29.07.2022, 17:17
Abone ol
Şahap Kavcıoğlu'ndan son dakika açıklaması! Merkez Bankası düğmeye bastı

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi Temmuz ayı olağan toplantısı düzenlendi. Toplantıya katılan TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu ekonomik gelişmeleri ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

SANAYİCİLERİMİZİN KREDİYE KOLAYCA ERİŞMESİNİ SON DERECE ÖNEMSİYORUZ'

Kavcıoğlu, "Hedefli kredi politikamızda kaynakların yatırım, istihdam, üretim ve ihracatı artıracak yönde ve uygun şartlarda sağlanması temel ilkemizdir. Bu nedenle, krediye erişimin tabana yayılmasını ve sanayicilerimizin krediye kolayca erişmesini son derece önemsiyoruz" ifadelerini kullandı.

Kavcıoğlu, "2.çeyrekte büyümenin ilk çeyreğe yakın gerçekleşmesini bekliyoruz" ifadelerini sözlerine ekledi.

Kavcıoğlunun açıklamaları şöyle:

2. ÇEYREKTE BÜTYÜMENİN İLK ÇEYREĞE YAKIN GERÇEKLEŞMESİNİ BEKLİYORUZ

Türkiye diğer ülkelere kıyasla oldukça güçlü bir büyüme performansı sergiledi. 2.çeyrekte büyümenin ilk çeyreğe yakın gerçekleşmesini bekliyoruz.

Makine-teçhizat yatırımlarının sağlıklı ve sürdürülebilir bir çerçevede devam ettiği görülüyor. Makine-teçhizat yatırımları ekonomimizin arz kapasitesini büyüterek kalıcı fiyat istikrarına katkı sağlayacak. Kapasite artışları yatırım iştahı yüksek olan sektörlerde belirgin şekilde ortaya çıkmaktadır. Güçlü ekonomik büyüme, kapasite kullanım oranlarına da yansımaktadır. Kapasite kullanım oranları tüm sektörlerde yükselirken, bazı alt sektörlerde tarihsel ortalamanın da üzerine çıkmıştır.

KREDİ AÇIKLAMASI

Geçen yılın ilk yarısına kıyasla 2022 yılının ilk altı ayında reeskont kredisi kullanan firma sayısı 2199’dan 4476’ya; kredi kullanım tutarı da 9,3 milyar ABD dolarından 11,1 milyar ABD dolarına yükselmiştir. 

Hedefli kredi politikamızda kaynakların yatırım, istihdam, üretim ve ihracatı artıracak yönde ve uygun şartlarda sağlanması temel ilkemizdir. Bu nedenle, krediye erişimin tabana yayılmasını ve sanayicilerimizin krediye kolayca erişmesini son derece önemsiyoruz. 

TCMB ve reel sektörler iç içedir. Merkez Bankası makroekonomik koordinasyon ile kredilerin hem uygun maliyetli hem de cari fazla odaklı iktisadi faaliyetle uyumlu dağılımı için hedefli kredi yaklaşımını benimsemiştir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!