Sadece gençlere özel! Yeni mezun üniversiteliye her ay burs verilecek

Türkiye'de genç gücün eğitim ve iş hayatına katılabilmesi için devlet tarafından destek veriliyor. Gençlere verilen burs, staj, sağlık, meslek, iş kurma ve istihdam desteklerinin detayları haberimizde...

Ekonomi 18.05.2022, 15:39
Sadece gençlere özel! Yeni mezun üniversiteliye her ay burs verilecek

TÜİK verilerine göre, nüfusun 12 milyon 971 bin 289 kişisi 15-24 yaş arasında. Yani nüfusun yüzde 15.32’si gençlerden oluşuyor. Genç nüfusun yüzde 51.3’ü erkek, yüzde 48.7’si ise kadın.

ÜNİVERSİTE OKUYANA BURS VERİLİYOR 

Türkiye'de bulunan genç potansiyelini değerlendirebilmek için devlet çeşitli destekler veriyor. Gençlerin her dönemine özel verilen desteklerde ilk olarak üniversite öğrencilerine her yıl düzenli sağlanan burslar var. Milyonlarca lisans öğrencisine bu yıl için aylık 850 lira, yüksek lisans öğrencisine 1.700 lira ve doktora öğrencisine ise 2 bin 550 lira ödeme yapılıyor.

YENİ MEZUNLARA 100 BİN TL PARA DESTEK ÖDEMESİ 

Diğer yandan, genç istihdamını sağlayabilmek için işverenlerin yükü de hafifletiliyor. Bu kapsamda son 12 aydaki çalışan sayısını koruyup, meslek lisesi ve üniversite mezunu gençleri en az 12 ay boyunca istihdam etmeyi taahhüt eden işletmelere 100 bin lira destek veriliyor. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) üzerinden sağlanan faizsiz kredi desteğinde kadın istihdamında bu rakam 110 bin lirayı buluyor. Programla 75 bin yeni meslek lisesi, üniversite mezunu gencin istihdama dahil edilmesi amaçlanıyor.

STAJYERLERİN MAAŞINI DEVLET ÖDÜYOR 

Diğer yandan Sanayi sektörünün ihtiyaç duyduğu ara elemanın yetişmesi için mesleki eğitimden sonra belli bir iş pratiğinin oluşması gerekiyor. Bunlar da ancak staj ve kalfalıkla elde edilen beceriler. Bu nedenle mesleki eğitim merkezlerinde eğitim gören öğrencilerin her ay aldıkları asgari ücretin 3’te 1’i (1.416 lira) artık devlet tarafından ödeniyor. Ayrıca 3’üncü sınıf sonunda kalfa olan öğrencilerin aldıkları ücret, asgari ücretin 3’te 1’inden asgari ücretin yarısına (2.125 lira) yükseltildi. Bu ücretin tamamı da devlet tarafından veriliyor. Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl ayrıca lise ve üniversite mezunlarına istihdam garantili yeni eğitim programını da devreye aldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!