banner2

Sadece 1 TL'ye aldığını 50 euroya satıyor! İşte zengin olmanın gizli formülü: Herkes yapabilir

Samsun'da hediyelik eşya üreten 60 yaşındaki Temel Samangül, 1 TL'ye toplattığı atık şişeleri sanat eserine dönüştürüp Avrupa'ya 50 euroya satıyor. Samangül, eskiden ayda bin adet sipariş gelirken şu anda 10 bin adet sipariş geldiğini ancak o kadar üretim yapacak durumda olmadıklarını belirtti.

Ekonomi 30.03.2023, 11:24
Abone ol
Sadece 1 TL'ye aldığını 50 euroya satıyor! İşte zengin olmanın gizli formülü: Herkes yapabilir

36 yıldır hediyelik eşya imal edip satan Temel Samangül, son yıllarda farklı bir alana yönelen Samangül, atık şişeleri ekonomiye kazandırmak için sanat eserine dönüştürme kararı aldı. Atık içki, sirke, gazoz gibi cam şişeleri toplatan Samangül, bu eserlere ören yerlerinin figürlerini yerleştirerek, şişe rölyef haline getirerek hediyelik eşya olarak satıyor. 

ATIK ŞİŞELERİ 1 TL'YE ALIYOR 

Yerli ve yabancı turistlerin oldukça ilgisini çeken şişe rölyefler iç piyasada 50 TL’den, Avrupa’da ise 50 eurodan satılıyor. Samangül çöpten toplattığını söylediği atık şişeleri 1 TL'ye aldığını söylüyor.

"50 EUROYA SATILIYOR"

1 TL’ye toplattıkları şişelerin Avrupa’da 50 euoya alıcı bulduğunu açıklayan Samangül, “Kullanılmış tüm atık şişeleri arkadaşlarımıza çöpten toplatıyorum. Onlara da şişe başına 1 TL gibi cüzi bir para veriyorum. Şişeleri, atölyeye geldikten sonra ilk önce steril hale getiriyoruz. Bu şişelere gerekli işlemi yaptıktan sonra ören yerlerinin rölyeflerini çalışarak, sanat eserine dönüştürüyoruz. Kısacası yaptığım şey; atık şişeleri sanat eserine dönüştürerek ekonomiye kazandırmak. 1 TL’ye toplattığım şişeler  sanat eserine dönüştükten sonra yurt dışında 50 euroya satılıyor. Türkiye’de ise sanat eserine dönüştürdüğümüz şişeyi 50 TL’ye satıyoruz. Benden 50 TL’ye şişeleri alanlar da yurt dışında bu şişeleri 50 euroya satıyor” dedi.

"10 BİN ADET SİPARİŞ GELİYOR"

Şişe rölyef yapan atölyelerin kapanması ile siparişlerin arttığını ama üretim kapasitelerinin az olması nedeniyle siparişlerin birçoğunu reddetmek zorunda kaldığını açıklayan Temel Samangül, “Şişelere Asos, Efes, Sümela, Samsun’daki ören yerleri gibi birçok rölyef çalışıyoruz. Artık eskisi kadar şişeleri sanat eserine dönüştüren üretici kalmadı. Piyasanın hareketli olmasına rağmen birçok atölye kapandı. Sayımız çok az kaldı. Birçok siparişi iptal etmek zorunda kalıyorum. Eskiden ayda bin adet sipariş geliyordu, şimdi 10 bin adet sipariş geliyor. O kadar üretim yapacak durumda değiliz. Üreticiler bizim sektörde iyi para kazanıyor. Çin üretimleri bizim satışımızı etkiledi. Onlar kendi kültürünün hediyelik ürünleri gönderdiği için pek rağbet görmüyor. Yerli ve yabancı turistler Türkiye’ye ait hediyelik eşya alıyorlar” dedi. 

"SANAT ESERİNE DÖNÜŞME SÜRECİ MEŞAKATLİ"

Yüklü bir sipariş aldıklarında haftada 300 şişeyi ekonomiye kazandırabildiklerini dile getiren Temel Samangül, “Bir atık şişenin sanat eserine dönüşme süreci biraz meşakkatli. Temizlik işleminin ardından kazıma, yıkama işleminin ardından kaplama yapıyoruz. Kaplamanın ardından üzerine ören yerinin rölyefini geçiriyoruz. Pişirme tekniğinin ardından son olarak boyuyoruz. Kullandığımız boyalarda da vernik gibi kimyasal boyalar değil, su bazlı boyalar kullanıyoruz. Şişenin gelmesi ve atölyeden çıkması olarak hesaplarsak haftada 300 şişeyi sanat eserine dönüştürebiliyoruz” ifadelerini kullandı. 

"ŞİŞELERİN ATIK MALZEMESİ OLMASINA DİKKAT EDİYORUZ"

Şişe bulmakta sıkıntı yaşamaya başladıklarını da ifade eden Temel Samangül, “Şu anda yaşadığımız en büyük sıkıntı atık şişe bulmada yaşanıyor. Önceden alkol şişelerin içindeki ucuzdu ve bolca şişe bulabiliyorduk. Şişe satışı azaldığı için bulmakta da zorluk çekiyoruz. Zorunlu haller dışında her zaman şişelerin atık malzeme olmasına dikkat ediyoruz. Kullanılmış, anısı olan şişenin üzerine çalışmak bana daha çok zevk veriyor” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!