banner2

Rusya yasağı kaldırdı: Petrol piyasasını hareketlendirecek karar

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin'in imzaladığı kararla yakıt ürünlerine getirilen yasakta değişiklik yapıldı. Buna göre, gemi yakıtı ve kırsal motorin ihracatı yapılabilecek.

Ekonomi 26.09.2023, 01:29 26.09.2023, 01:47
Abone ol
Rusya yasağı kaldırdı: Petrol piyasasını hareketlendirecek karar

Rus hükümeti, yakıt ürünlerine getirdiği yasakta değişiklik yaparak, gemi yakıtı ve kırsal motorin ihracatını serbest bıraktı.

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin tarafından onaylanan kararla, ülkenin 21 Eylül'de yürürlüğe koyduğu benzin ve motorin ihracat yasağında değişiklikler yapıldı.

Buna göre, gemi yakıtı ve kırsal motorin yasaktan muaf tutulurken, Transneft ve Rusya demir yolları şirketlerinin de yasaktan önce kabul ettikleri yakıt sevkiyatlarını tamlamalarına müsaade edildi.

Rusya'nın iç piyasada yakıt fiyatlarındaki artışı kontrol altına almak ve uluslararası piyasalardaki yakıt fiyatlarını dengelemek amacıyla yapıldığı düşünülüyor.

DEĞİŞİKLİĞİN ETKİLERİ

Karardaki değişikliklerin, Rusya'nın gemi yakıtı ve kırsal motorin ihracatını artırmasına ve uluslararası piyasalardaki yakıt fiyatlarını düşürmesine yardımcı olması bekleniyor.

TÜRKİYE'YE ETKİLERİ

Türkiye'nin değişiklikten gemi yakıtı ve kırsal motorin ithalatını artırmasına ve bu ürünlerin fiyatlarında düşüş yaşanmasına yardımcı olması bekleniyor.

Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden Rusya, günde yaklaşık 100 bin varil benzin ve 900 bin varil motorin ihraç ediyor. Ülkenin toplam motorin ihracı geçen yıl 35 milyon ton, benzin ihracatı ise 4,8 milyon ton seviyesindeydi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!