banner2

Rusya Merkez Bankası Başkanı enflasyon için uyardı! 'Olumlu konuşmak için henüz çok erken'

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiulliana yaptığı açıklamada, Rusya'da enflasyon baskısının, Avrupa'nın uyguladığı yaptırımlar sebebiyle petrol ihracatının düşmesi ile doğru orantılı şekilde artacağını belirtti.

Ekonomi 10.06.2022, 18:27
Abone ol
Rusya Merkez Bankası Başkanı enflasyon için uyardı! 'Olumlu konuşmak için henüz çok erken'

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiulliana, Rus ekonomisi ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. 

'DÜŞÜK FİYAT ARTIŞLARI KALICI OLMAYACAK'

Enflasyon konusunda iyimser açıklamalar yapmak için henüz erken olduğuna dikkat çeken Nabiullina, "Son haftalarda gördüğümüz düşük fiyat artış oranları, kalıcı düşük enflasyon olarak kabul edilemez. Bu büyük ölçüde mart ayındaki keskin artışın ardından fiyat düzeltmelerine bağlıydı. Enflasyon yanlısı riskler hala güçlü durumda." sözlerini kaydetti. 

'ENFLASYON HAKKINDA OLUMLU KONUŞMAK İÇİN HENÜZ ERKEN'

Nabiullina, petrol ihracatında yaşanması olası düşüşlerin enflasyonu kötü şekilde etkileyeceğini belirterek, "Enflasyon baskısı, Avrupa’nın ambargosu nedeniyle Rus petrol ihracatının önemli oranda düşmesi halinde artacak. Çünkü ticaret dengesi bozulacak ve ruble zayıflayacak" ifadelerine yer verdi. 

Rusya'nın petrol ihracatını başka pazarlara yönlendirmesinin süreçte belirleyici olacağını ifade eden Rusya Merkez Bankası Başkanı, "Ayrıca (petrol) fiyatın da hacimdeki düşüşü ne kadar karşılayacağı önemli olacak" sözlerini kaydetti 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!