Rusya gözünü kararttı! Avrupa'yı sıkıntıya sokacak misilleme

Rusya, Avrupa ve ABD'nin ağır yaptırımlarına maruz kalmanın intikamını almaya başladı. Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Avrupa'ya kabus olacak haberi açıkladı. Avrupa'ya gidecek petrol fiyatları hem düşmeyecek hem de arzı kısılacak.

Ekonomi 08.04.2022, 03:34
Rusya gözünü kararttı! Avrupa'yı sıkıntıya sokacak misilleme

Ukrayna'yı işgal eden Rusya karşılaşacağı bütün sorunlara karşı çözümleri hesaplamışa benziyor.

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, lojistik sorunları nedeniyle nisan ayında petrol üretiminin mart ayına oranla yüzde 4 ila 5 azalmasını beklediklerini söyledi. Novak, Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Batılı ülkelerin Rus enerji sektörüne yönelik yaptırımlarını değerlendirdi.

ASYA-PASİFİK KARTI

Avrupa’nın Rus kömürü ithalatını durdurması halinde başka pazarlara ihracat gerçekleştireceklerine işaret eden Novak, "Asya-Pasifik bölgesine boş kapasitesi olan limanlar üzerinden ihracat yapabiliriz. Kömür şirketleri bu konuda çalışma yürütüyor." açıklamasını yaptı.

İKAME PAZARLARI VAR

Novak, Karadeniz ve Baltık Denizi’nde boş kapasiteli limanlar olduğunu belirterek, "Dolayısıyla, (Avrupa) almak istemezse o zaman başka pazarlara satarız." dedi.

RUBLE HARİCİ ÖDEMEYİ KABUL ETMİYORLAR

Rus doğal gaz ihracatında rubleyle ödeme sistemine dair de değerlendirmelerde bulunan Novak, "Şimdi Avrupa ve Rus gazı alan şirketler bu konuyu araştırıyor. Farklı açıklamalar duyuyoruz. (Rubleyle ödeme) Yeni sistemi kabul edenler var, üzerinde çalışan ülkeler var." ifadelerini kullandı.

PETROL FİYATLARI YÜKSELECEK

Küresel piyasadaki yüksek petrol fiyatlarının ise yaşanan gelişmeler ışığında normal bir durum olduğuna işaret eden Novak, "Kısıtlamalar, yaptırımlar, çok sayıda belirsizlik yaratılıyor. Bu da elbette fiyatlara yukarı yönlü baskı yaratıyor. Petrol fiyatlarının düşmesi için bir neden görmüyorum." diye konuştu.

ARZ DÜŞECEK

Novak, Rusya’nın petrol üretiminin ise nisanda düşmesini beklediklerini kaydederek, "Gemilerin sigortalanması ve kullanımının yanı sıra lojistik sorunları nedeniyle nisan ayında petrol üretimi marta kıyasla yüzde 4 ila 5 azalabilir." yorumunda bulundu..

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!