banner2

Rusya'dan Türkiye'ye ayrıcalık: Moskova Borsası Türk Lirası'na yöneldi!

Rusya aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 'dost ve tarafsız' 30 ülkeden yatırımcılara Rusya'daki döviz piyasasında işlem yapma izni verdi. Moskova Borsası, Türk lirasının da (TL) bulunduğu çeşitli yabancı para birimleriyle yapılabilecek işlem seçeneklerinin arttırılacağını bildirildi.

Ekonomi 21.09.2023, 16:38 21.09.2023, 17:24
Abone ol
Rusya'dan Türkiye'ye ayrıcalık: Moskova Borsası Türk Lirası'na yöneldi!

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin tarafından imzalanan karara göre, Rus döviz piyasasında hangi ülkelerden yatırımcıların işlem yapabileceği kararı onaylandı. Listede Rusya'nın "dost ve tarafsız" şeklinde tanımladığı 30 ülke bulunurken, onaylanan ülkeler arasında Türkiye'nin yanı sıra Çin ve Hindistan da bulunuyor. Onaylanan kararla söz konusu ülkelerden bankalar, aracı kurum ve şahıslar, Rus döviz piyasasında işlem yapabilecek.

TL İLE  YAPILABİLECEK İŞLEMLER GENİŞLETİLİYOR

Moskova Borsası'ndan yapılan açıklamada, piyasa katılımcılarının döviz üzerinden işlem yapmalarına yönelik seçeneklerin 25 Eylül itibarıyla genişletileceği ifade edildi. Piyasa katılımcılarının, merkezi karşı taraf (MKT) ile tezgah üstü piyasa (OTC) işlemelerini artık Türk lirası-Rus rublesi, ABD doları-Türk lirası çiftleri ile gerçekleştirebilecekleri bilgisine yer verilen açıklamada, liranın yanı sıra Hong Kong doları-Rus rublesi ve ABD doları-Hong Kong doları döviz çiftleri ile de işlemler yapılabileceği bildirildi.

ESNEKLİK SAĞLANACAK 

Açıklamada, söz konusu yeniliğin piyasa katılımcıları için fırsatları genişleteceği ve yabancı şirketler de dahil olmak üzere müşterilere hizmet verme konusunda esneklik sağlayacağı belirtildi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!