banner2

Rusya'dan rekor gelir! 6 ayda fosil yakıttan 158 milyar euro kazandı

Rusya Ukrayna'da başlattığı savaşın 6 ayında petrol, gaz ve kömür ihracatından 158 milyar euro kazandı. Bu dönemde fosil yakıt fiyatlarının rekor seviyeye ulaşması Rusya'nın düşen ihracatına rağmen rekor kazanç elde etmesini sağladı.

Ekonomi 06.09.2022, 09:47 06.09.2022, 10:16
Abone ol
Rusya'dan rekor gelir! 6 ayda fosil yakıttan 158 milyar euro kazandı

Enerji ve Temiz Hava Araştırma Merkezi (CREA) analizine göre, Rusya'nın Avrupa Birliğine (AB) fosil yakıt ihracatı savaşın başına göre yüzde 35, toplamda yüzde 18 düştü.

AB'NİN PETROL İTHALATI YÜZDE 17 GERİLEDİ

AB'nin Rusya'ya uygulayacağı petrol ambargosunun vurucu etkileri henüz gerçekleşmemesine rağmen, AB'nin Rusya'dan petrol ithalatı da bu dönemde yüzde 17 geriledi. Ambargonun uygulanmasıyla AB'nin Rusya'dan petrol ithalatının yüzde 90 azalması bekleniyor.

Rusya'nın bu dönemde en büyük ihracat artışları Hindistan, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Türkiye'ye oldu.

Rusya'nın fosil yakıt ihracatından elde ettiği gelir, savaşın Kremlin'e mal olduğu tahmin edilen 100 milyar euroyu aşarak 6 ayda 158 milyar avro olarak hesaplandı. Fosil yakıt ihracat gelirleri, Rusya'nın federal bütçesine tahmini 43 milyar avro katkı sağladı.

EN YÜKSEK GELİR HAM PETROL İHRACATINDAN KAZANILDI

Fosil yakıtlar içinde en yüksek gelir yaklaşık 76 milyar euroyla ham petrol ihracatından sağlanırken, Rusya'nın doğal gaz ihracatı 35 milyar euro, petrol ürünleri ihracatı 26 milyar euro, kömür ihracatı 13 milyar euro ve sıvılaştırılmış doğal gaz ihracatı 9 milyar euro oldu. Ülkenin ihracatında düşüş olmasına rağmen, artan petrol, gaz ve kömür fiyatları Rusya'nın ihracat gelirlerinin yüksek kalmasını sağladı.

RUSYA'NIN EN BÜYÜK FOSİL İTHALATÇISI AB

Rusya'nın en büyük fosil yakıt ithalatçıları arasında ilk sırayı 85 milyar euroyla AB aldı.

AB ülkeleri içinde Rusya'dan en fazla ithalatı 19 milyar avroyla Almanya, 11,1 milyar avroyla Hollanda, 8,6 milyar avroyla İtalya, 7,4 milyar avroyla Polonya, 5,5 milyar avroyla Fransa ve 5,2 milyar avroyla Bulgaristan yaptı. Belçika bu dönemde Rusya'dan 4,5 milyar avro ve İspanya 3,3 milyar avroluk fosil yakıt ithalatı yaptı.

AB dışında ülke bazında Çin'in Rusya'dan ithalatı 35 milyar avro, Türkiye'nin 10,7 milyar avro, Hindistan'ın 6,6 milyar avro ve Japonya'nın 2,5 milyar avro oldu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!