banner2

Rusya'dan petrol piyasasını sarsacak mesaj: Tavan fiyat uygulayanlara satmayız

Rusya petrol ticaretinde tavan fiyat kullanılmasını yasaklamaya hazırlanıyor. 60 dolarlık tavan fiyatın uygulanmaması halinde petrol varil fiyatlarında yeni bir oynaklığın kapısı aralanabilir.

Ekonomi 04.12.2022, 18:02 04.12.2022, 20:18
Abone ol
Rusya'dan petrol piyasasını sarsacak mesaj: Tavan fiyat uygulayanlara satmayız

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, tavan fiyat uygulayan ülkelere petrol ve petrol ürünleri satmayacaklarını belirterek, "Tavan fiyat araçlarının kullanımını yasaklayacak mekanizmalar üzerinde çalışıyoruz" dedi.

Novak, Rus devlet kanalı Rossiya-24'e yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin, Rusya'dan deniz yoluyla taşınan petrole varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulanmasında anlaşmaya varmasını değerlendirdi.

Aleksandr Novak

Rusya'nın piyasa şartları doğrultusunda petrol satmaya devam edeceğini vurgulayan Novak, "Petrol üretimimizi azaltmak zorunda kalsak dahi, yalnızca bizimle piyasa şartlarında çalışan ülkelere petrol ve petrol ürünleri satacağız" ifadesini kullandı.

MOSKOVA 'KURALLAR'I HATIRLADI

Tavan fiyat uygulamasının, piyasa kurallarını ihlal ettiğini anlatan Novak, "Rus hükümeti, bu kararın piyasaya aykırı, verimsiz ve Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) tüm kurallarına aykırı bir araç olduğunu birçok defa vurgulamıştır" dedi.

Novak, tavan fiyat uygulamasıyla ilgili araçların kullanılmasını yasaklamaya hazırlandıklarına işaret ederek, "Tavan fiyat araçlarının kullanımını yasaklayacak mekanizmalar üzerinde çalışıyoruz. Tavan fiyat uygulamasının istikrarsızlığa, enerji kaynaklarının kıtlığına ve yatırımların azalmasına yol açabileceğini düşünüyoruz" diye konuştu.

AVRUPA'NIN TEK ADIMI BU DEĞİL 

AB ülkeleri 2 Aralık'ta, Rusya'dan deniz yoluyla taşınan petrole varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulanmasında anlaşmaya varmıştı.

G7 ve AB ülkeleri aynı zamanda 5 Aralık'tan itibaren de Rusya'dan deniz yoluyla taşınan petrole ithalat yasağı uygulayacak.

Avrupa Birliği aynı zamanda Rusya Merkez Bankası'nın 300 milyar avro değerinde varlığına el koymuştu. Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, bloke edilen 300 milyar avroya ek olarak Rus oligarkların 19 milyar avroluk parasının da dondurulduğunu açıklamış, bu paraların 600 milyar avro zarara uğradığı tahmin edilen Ukrayna için harcanacağını dile getirmişti. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!