banner2

Resmi Gazete'de yayımlandı: BES'te kısmen ödeme dönemi

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde kısmen ödeme hakkında yönetmelik değişikliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Değişiklik ile katılımcılar sistemden çıkmadan birikimlerinin yüzde 50'sine kadar olan kısmını toplu olarak alabilecek.

Ekonomi 26.09.2023, 00:40 26.09.2023, 00:57
Abone ol
Resmi Gazete'de yayımlandı: BES'te kısmen ödeme dönemi

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) kısmen ödeme hakkının kullanımına ilişkin temel esaslar belirlendi. İlgili yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kısmi ödeme, BES katılımcılarının sözleşmelerini sonlandırmadan, birikimlerinin bir kısmını kullanabilmelerine olanak tanıyan bir uygulamadır. Kısmi ödeme, konut alımı, evlenme, doğal afet ve eğitim gibi durumlarda yapılabilecektir.

Kısmi ödeme şartları şunlardır:

  • Katılımcının sözleşmesinin en az 5 yıl yürürlükte olması gerekir.
  • Katılımcı, katkı payını ödemiş olmalıdır.
  • Kısmi ödeme, konut alımı, evlenme, doğal afet veya eğitim gibi durumlarda yapılabilir.

YÜZDE 50 ŞARTI

Kısmi ödeme tutarı, katılımcının birikiminin yüzde 50'sini geçemez. Kısmi ödeme tutarının yüzde 25'i oranında devlet katkısı verilecektir.

Doğal afet durumlarında süre şartı aranmayacak. Doğal afet durumunda kısmen ödenen tutarın yüzde 25'i oranında devlet katkısı verilecektir. Bu durumunda kısmen ödeme için süre şartı aranmayacak.

Eğitim halinde yapılan kısmen ödemelerde sözleşme sonlandırma süresi 4 yıl olacak. Öğrenciler, 4 yıl boyunca kendi hesabından kısmen ödeme alarak eğitim masraflarında kullanabilecek. Kısmi ödemeden aylık veya yıllık ödemeli gelir sigortası ürünü olarak faydalanılacak.

21 YAŞINI AŞMAMIŞ OLMALI

Katılımcı, 21 yaşını aşmamış olmak koşuluyla Türkiye’de faaliyet gösteren üniversitelerin herhangi bir örgün eğitim lisans programına kayıtlı olması halinde başvuruda bulunabilir. Başvuru sırasında katılımcı, e-Devlet üzerinden alınmış öğrenci belgesinin bir nüshasını şirkete ibraz etmeli.

KONUT ALIMI VEYA EVLENECEKLERE KISMEN ÖDEME

Katılımcılar ayrıca konut alımı veya evlenme durumlarında sözleşmesinden kısmen ödeme başvurusunda bulunabilir. Konut alımı için faydalananlar, kendi adına en az yüzde 50 sahiplik payını gösteren tapu belgesinin bir nüshasını şirkete ibraz etmeli. Evlilik için faydalanan katılımcılar ise, evlendiğini gösteren nüfus kayıt örneğinin bir nüshasını şirkete ibraz etmeli.

Kısmi ödeme, BES katılımcılarının birikimlerini ihtiyaç duydukları durumlarda kullanabilmelerine olanak tanıyan önemli bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde katılımcılar, konut alımı, evlenme, doğal afet veya eğitim gibi durumlarda birikimlerini kullanabilirler.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!