banner2

Resmen ödemeler başladı! Herkesin beklediği 2561 lira yatıyor! PTT şubesinden almayı unutmayın

Çok sayıda vatandaşın günlerce beklediği işsiz destek ödemesi hesaplara yatırılmaya başlandı. Halk arasında "işsizlik maaşı" olarak adlandırılan bu ödemenin 10 ay boyunca yapılacağı belirtildi. Sigortalı olan bir kişinin kendi rızası dışında işten çıkarılması halinde ödemelerin yapılacağı duyuruldu.

Ekonomi 18.08.2022, 20:54 16.03.2023, 09:20
Abone ol
Resmen ödemeler başladı! Herkesin beklediği 2561 lira yatıyor! PTT şubesinden almayı unutmayın

SGK her ay işsiz olan vatandaşlara destek ödemesi yapmaya devam ediyor. Halk arasında işsizlik maaşı olarak adlandırılan bu ödemenin 10 ay boyunca yapılacağı belirtildi. Sigortalı olan bir kişinin kendi rızası dışında işten çıkarılması halinde ödemelerin yapılacağı duyuruldu.

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURU ŞARTLARI

Ancak başvuruların işten çıkarılmasından itibaren 30 gün içerisinde online ya da şubelerden yapılması gerekecek. İŞKUR’un istediği şartların sağlanması halinde işçiye 10 ay boyunca maaş veriliyor. Ödemeler ise 2.561 TL olarak yapılıyor. Tanımlı banka hesabı varsa ödemeler o hesaba, yoksa PTT şubelerinden isim ile birlikte alınabiliyor.

120 GÜN ŞARTI

Bu ödemeden yararlanmak isteyenlerde aranan şartlar ise şöyle aktarıldı:
-Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,
-Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,
-Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
-Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak.

İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR?

Yapılacak olan ödemelerin asgari ücretin brüt tutarının en fazla yüzde 80’ini olabileceği açıklandı. Buna göre asgari ücrete Temmuz ayında zam gelmişti. Gelen zamla birlikte en düşük işsizlik maaş 2 bin 561 lira, en yüksek işsizlik maaşı 5 bin 123 lira oldu. Ödemesini alacak olanlar şubelere gitmeden e-Devlet hesabı üzerinden de ödemelerini kontrol edebilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!