banner2

Rekor kırdı! Akaryakıtta tepki çeken duyurdu: BP, Shell, Opet...

Akaryakıt fiyatlarındaki hareketlilik devam ederken dev şirketler de ardı ardına kar açıklıyor. Shell'in ardından bu kez BP'de aylık kârını açıkladı. Avrupa'da enerji krizi had safhadayken dev şirketlerin bu kadar kar etmesi ise milyonların tepkisine neden olmuş durumda...

Ekonomi 02.11.2022, 10:27
Abone ol
Rekor kırdı! Akaryakıtta tepki çeken duyurdu: BP, Shell, Opet...

Rusya'nın Ukrayna'ya saldıılarının başlamasıyla birlikte enerji fiyatları bir anda dünya çapında hızlı bir artış gösterdi. 

BP 8,2 MİLYAR DOLARLIK KAR ETTİĞİNİ AÇIKLADI

İngiltere merkezli enerji devi BP yılın üçüncü çeyreğinde 8,2 milyar dolar kâr ettiğini açıklarken, İngiliz hükümetinin yüksek kâr elde eden büyük gaz ve petrol şirketlerine yönelik ek vergi uygulaması nedeniyle 800 milyon dolar vergi ödeyecek.

SHELL KAR ORANINI YÜZDE 26 ARTIRDI

Bir diğer enerji firması Shell ise bu yıl Nisan-Haziran döneminde kâr oranını önceki çeyreğe göre yüzde 26 arttırdığını ve rekor seviyeye ulaştığını açıklamıştı. Hollanda ve İngiltere merkezli petrol ve doğal gaz devi, yılın ikinci çeyreğinde 11,5 milyar dolarlık kâr elde ettiğini duyurmuştu.

ABD BAŞKANINDAN DEV ŞİRKETLERE ÇAĞRI 

ABD Başkanı Joe Biden, Pazartesi günü yaptığı açıklamada petrol devlerine “savaş vurgunculuğunu” bırakın çağrısı yaptı.

"Üretimi artırıp Amerikalıların maliyetlerini azaltmalarına yardımcı olun" diyen Biden, aksi takdirde petrol şirketlerinin yüksek vergilerle karşılaşacağı tehdidinde bulundu.

Enerji fiyatlarındaki artış hem şirketler hem de haneler için doğal gaz ve elektrik faturalarındaki artışı da beraberinde getirdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!