banner2

Ramazan öncesi fiyatlar cep yaktı! Hurmaya yüzde 35 zam geldi

Ramazan ayına sayılı günler kala sofraların vazgeçilmezi olan hurmaya yüzde 35 zam yapıldı. Hurma fiyatları 25 TL ile 300 TL arasında değişirken vatandaş en çok 'Medine hurması’ tercih ediyor.

Ekonomi 22.03.2022, 14:06 22.03.2022, 14:17
Abone ol
Ramazan öncesi fiyatlar cep yaktı! Hurmaya yüzde 35 zam geldi

Ramazan ayına sayılı günler kala sofraların vazgeçilmezi olan hurma, tezgahlarda ön sıraları kaptı. İftar ve sahur sofralarında yerini alan hurmanın fiyatları ise merak konusu oldu. Türüne göre fiyat değişikliği gösteren hurmalarda bu yıl yüzde 35 zam yapıldı. Böylelikle hurma fiyatları 25 TL ile 300 TL aralığında satışa çıkarıldı.

EN UCUZ HURMA 25 LİRA

Ramazan ile ilgili tüm hazırlıkları yaptıklarını ifade eden Eminönü esnafı Mahmut Yıldız, "Hurma ve kompostoluk çeşitlerinin tamamı hazır. Ramazan'a tamamen hazırız, müşterilerimizi bekliyoruz. İnşallah Ramazan ile birlikte satışlarımız artar. Eskiden hurma her yerde olmuyordu şimdi her yerde var buna nazaran talep var. Hurma fiyatları değişiyor. Önümüzdeki günlerde de indirim yapıp fiyatları geri çekeceğiz." dedi.

'VATANDAŞ EN FAZLA YARIM KİLO ALABİLİYOR'

Ramazan'ın gelmesiyle hurmaları tezgahlara dizdiklerini belirten esnaf Mustafa İğde ise "Müşterilerimizi bekliyoruz artık. İran hurması var paket 25 TL, Kudüs hurması 100 TL, Medine 85 TL, Kudüs hurmasının büyük olanlarını ise 160 TL’den satıyoruz. Talep şu anda az var fakat bir iki güne yoğunluk başlar. Ramazan'a iki gün kala kuyruk oluşur, sonrasında ise Ramazan'ın ilk 10 gününe kadar devam eder satışlar. Geçtiğimiz sene Kudüs hurmasını 65 TL’ye satıyorduk bu sene 100 TL’ye satıyoruz. Yüzde 35 zam geldi diyebiliriz. Vatandaş en fazla yarım kilo alabiliyor." şeklinde konuştu.

'50 LİRALIK HURMA ALDIK'

Ramazan önce alışverişe çıkan ve hurma aldığını belirten bir vatandaş ise "Bağcılar’dan geldik hurma almak için. Fiyatları araştırmadık 50 TL’lik hurma aldık. Eminönü’ne gezmeye geldik gelmişken hurma alalım dedik." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!