Putin yüzünden ekmeği 3 katı fiyata yiyeceğiz! Dünyayı buğday kıtlığına sürüklüyorlar

Buğdayın iki büyük ülkesi, Vladimir Putin'in ihtirasları yüzünden şu an savaş halinde. Rusya geçtiğimiz yıl 37 milyon ton, Ukrayna ise 18 milyon ton buğday ihraç etti. Depolar ağzına kadar tahıl dolu ama tedarik ve iletim zinciri kırıldığı için bu nimet dünyaya ulaşamıyor. Önümüzdeki sonbahar için alarm zilleri şimdiden çalmaya başladı.

Ekonomi 15.05.2022, 19:19
Putin yüzünden ekmeği 3 katı fiyata yiyeceğiz! Dünyayı buğday kıtlığına sürüklüyorlar

24 Şubat'ta Ukrayna topraklarını işgale yeltenen Rusya, pandemi şartları nedeniyle zaten zor durumdaki insanlığı daha da güç bir duruma soktu. Benzin, mazot ve doğalgaz krizi, bunlara bağlı olarak elektrik ve gübre maliyetlerinin artması dünya genelinde enflasyon rakamlarını adeta uçururken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in savaşın uzamasına neden olan işgal inadı büyük bir gıda krizini tetikleyecek gibi görünüyor.

2021 yılında ürettiği 33 milyon ton buğdayla bu alanda dünyanın en büyük 7. ülkesi olan Ukrayna, 18 milyon tonu aşan ihracatıyla da buğday konusunda dünyanın 5. ülkesiydi. Tarladan toplanıp değirmende öğütülen tahıl, dev siloları ağzına kadar doldurdu ama Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesiyle ürün ihraç edilemez hale geldiği için bölge ülkeleri tahıl konusunda büyük bir çıkmazın içine girdi. 

Ukrayna limanlarında bulunan çok sayıda yük gemisi, vurulma tehlikesi ve mayınlar nedeniyle yola çıkamıyor. Boğazlar'ı geçip Akdeniz'e inmek için yola çıkmayı göze alanlar sadece birkaç Rus ticaret gemisi oluyor. Onların ambarları da genellikle Ukrayna depolarından çalınmış buğdayla dolu. Herson bölgesindeki depolardan çalınan buğdaylar genellikle Lübnan ya da Suriye pazarına götürülüyor. 

Savaş dünyanın 5. büyük buğday ihracatçısı Ukrayna'yı olduğu gibi, buğdayda lider ülke Rusya'yı da vurdu. Geçtiğimiz yıl ürettiği 75 milyon ton buğdayın 37 milyon tonunu ihraç ederek dünya liderliğini pekiştiren Rusya, tahılda Asya, Avrupa ve Afrika'nın ana tedarikçisi olmuştu. Çin'in bir kriz öngörüsüyle yoğun şekilde stok yapmasını da fırsata çeviren Rusya, sadece geçtiğimiz yıl Çin'e 12 milyon tonun üzerinde buğday ihraç etti. 

İşgal nedeniyle Rusya'ya uygulanan yaptırımlar şimdi, dünyanın bu ülkeden tahıl ithal etmesine engel teşkil ediyor. Ukrayna'daki ambarlarda atıl durumda bekleyen ve Rusya'da ise ambargolar nedeniyle satılamayan milyonlarca ton buğday öylece dururken, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika önümüzdeki aylarda tırmanabilecek bir gıda krizinin tedirginliğini yaşamaya başladı. 

Tedarik zincirlerinin kesilmesi ve savaşın uzamasının bedelini ne yazık ki yine yoksul ülkeler ödeyecek. Dünyanın en büyük buğday üreticilerinden (110 milyon ton) Hindistan'da ise hükümet, kendi vatandaşını riske atmamak için buğday ihracatını yasakladı. Bir krizin yaklaştığını gören insanların panik halinde stok yapması ise buğday ve bulgura olan talebi daha da şişiriyor. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın kısa vadede bitmesi beklenmiyor. Bu nedenle özellikle Afrika'da önümüzdeki sonbahardan itibaren yoğun açlık manzaralarının yeniden yaşanabileceği uyarısı yapılıyor.  

İŞTE BUĞDAY İHRACATINDA LİDER ÜLKELER

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!