banner2

PTT'ye başvuran aileler alabilecek! Aylık 3708 TL veriliyor

Dar gelirli hanelere destek ödemesi başladı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çocuk yetiştiren ailelere destek ödemesi yapmaya başladı. Söz konusu destekten yararlanmak için PTT'ye başvurulması gerekiyor.

Ekonomi 20.02.2023, 14:42
Abone ol
PTT'ye başvuran aileler alabilecek! Aylık 3708 TL veriliyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla dar gelirli ailelere yardım sağlanıyor. Çocukları okula giden aileler devlet kapılarını çalabilir ve 3 bin 708 liraya varan yardım alabiliyor. 

Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetleri Hakkında Yönetmelik kapsamında değerlendirilen taleplere göre, uygun görülen kişilere para yardımı yapılıyor.

Yeni yılda asgari ücret, memur ve emekli aylıklarındaki artışların ardından sosyal yardım ödemeleri de ocak ayında arttı. Sosyal ve Ekonomik Destek ödeme tutarı değişirken okul öncesi çocuklara 2 bin 59 TL ödeme yapıldı. 

İlkokula giden çocuklara 3 bin 90 lira, ortaokula gidenlere 3 bin 295 lira ödenecek. Ortaöğretim çağında olan ve okumayan bir çocuğa 2.059 lira verilecek. Yükseköğretime giden bir çocuk için verilen miktar 3.708 lira oluyor.

Para, çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan ailelere gidecek ve çocuk bakımı ve beslenme yardımı için kullanılacak. Geçici SED Yardımı, yılın belirli zamanlarında hesabınıza yatırılır.

DESTEK ÖDEMESİ İÇİN ARANAN ŞARTLAR 

  • Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.
  • Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.
  • Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.
  • Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanlar ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları.
  • 1-2 çocuklu ailelere 350 TL, 3 çocuklu ailelere 450 TL, 4 çocuklu ailelere 550 TL ve 5 ve üzeri çocuklu ailelere 650 TL nakit ödeme verilecek.
  • Çocuk Yardımı bileşeninden destek almak için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı e-devlet sistemi ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla başvuru yapılabilir.
  • Kendini ihtiyaç içinde bulan ve bunu kanıtlayabilen herkes bu desteği alabilir. Sosyal destek yardımı alan kişiler bu yardım için başvuru yaptığında talepleri kabul ediliyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!