banner2

PTT üzerinden yatırılacak! Bakanlık resmen açıkladı! 2 bin 604 TL anında hesaplarda olacak

Destek ödemelerine başlayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bir destek ödemesine ilişkin daha açıklama yaptı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 2 bin 604 TL’yi hesaplara geçmeye başladı. İşte detaylar…

Ekonomi 15.03.2023, 16:31
Abone ol
PTT üzerinden yatırılacak! Bakanlık resmen açıkladı! 2 bin 604 TL anında hesaplarda olacak

Sosyal destek ödemelerini gerçekleştiren kamu kurumu olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, peş peşe açıklamaları yaptı. Mart ayı ödemelerini gerçekleştiren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 2023 yılının ilk ödemesi olacak olan yaşlılık aylığı için de açıklama gerçekleştirdi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın açıklamasından sonra ödeme alacak olan kişiler belli oldu.

65 YAŞ AYLIĞI ŞARTLARI 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın devam eden sosyal destek ödemeleri kapsamında olan yaşlılık aylığı ya da 65 yaş aylığı için zaman geldi. 2023 yılının ilk ödemesi mart ayında yapılacak olan yaşlılık aylığı için şartları hatırlatan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ödemelerin yapılacağı kurumu da duyurdu. Peki, 65 yaş aylığından kimler yararlanabilir? İşte Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 65 yaş aylığı şartları ve başvuru ekranı…

ZAMLI OLARAK ÖDENMEYE BAŞLADI 

Sosyal destek ödemelerini zamlı bir şekilde gerçekleştirmeye başlamış olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, gerçekleştirdiği ödemeler kapsamında olan 65 yaş aylığına da zam geldiğini duyurdu. Yılda sadece dört kez ödenen 65 yaş aylığının ilk ödemesini mart ayında gerçekleştirecek olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ödemelerin asgari ücrete gelen yüzde 54,66 oranındaki zamdan sonra bin 684 TL’den 2 bin 604 TL’ye çıktığını açıkladı. İlk ödemesini alanların Ziraat Bankası’ndan; sonraki ödemelerini alanların ise PTT’den ödemelerini alabileceğini duyuran Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, şartları da hatırlattı.

E-DEVLET ÜZERİNDEN BAŞVURU YAPILIYOR 

Birtakım şartlara bakarak aylık bağlayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, maaşın adından da anlaşılacağı üzere 65 yaş üstü olmayı temel şart kabul ediyor. Buna ek olarak; T.C. vatandaşı olmak, sosyal güvencesi bulunmadığını kanıtlayabilmek gibi birtakım şartlar talep eden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, aynı zamanda nafaka almayan, sağlık sigortası bulunmayan ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) geliri olmayan kişilere bu ödemeyi yapıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ek olarak, hane halkı net gelirinin asgari ücretin üçte birinden az olmasını talep ediyor. Öte yandan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yaşlılık aylığı başvurularını valilik ve kaymakamlar üzerinden aldığı gibi e-Devlet üzerinden de alıyor. Her yıl ilk aylığını mart ayında alan bu kişiler, ikinci aylığını haziran; üçüncü aylığını eylül; son aylığını ise aralık ayında alıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!