Prize takılı şarj aletleri ne kadar elektrik harcıyor? İşte elektrik faturasında tasarruf etmenin sırları

Cep telefonları şarj ettikten sonra bir çoğumuz telefonu şarjdan çıkarıp, şarj aletini prizde bırakmaya devam ediyor. Peki bu prizde takılı kalan şarj aletleri ne kadar elektrik tüketiyor?

Ekonomi 20.05.2022, 15:23
Prize takılı şarj aletleri ne kadar elektrik harcıyor? İşte elektrik faturasında tasarruf etmenin sırları

Fişte takılı bırakılan cep telefonu şarj kabloları diğer elektronik aletlere göre daha az elektrik tüketse de kalıcı olarak takılı bir şarj kablosunun yıllık maliyeti iki avronun biraz altında. 

ŞARZ CİHAZINI SÜREKLİ PRİZDE BIRAKMAK ÖNERİLEN BİR DURUM DEĞİL

Chip'ten alınan bilgiye göre, şarj cihazını sürekli prizde bırakmak önerilen bir durum değil. Çünkü özellikle şarj cihazınız arızalıysa hızla aşırı ısınabilir ve yangın tehlikesi oluşturabilir.

British Gas'ın hesaplamasına göre telefon şarj cihazı 1.26 sterlin harcıyor.

Berkeley Lab'ın testine göre, boş modda cep telefonu şarj cihazları yaklaşık 0,26 watt ve dizüstü bilgisayar şarj cihazları 4,42 watt tüketiyor.

YILLIK YÜZDE 14 ORANINDA TASARRUF SAĞLANABİLİR

İnternette bir güç ölçerle yapılan testte ise orijinal bir Apple iPhone (iPhone 11 ile birlikte gelen 5W'lık bir şarj cihazı) şarj cihazı kullanılmış. Ve tahmin edildiği gibi akıllı telefon şarj cihazı telefonu şarj etmese de güç tüketiyor, bu rakam ise ayda 135W, yılda 1.5KW'ın biraz üzerine denk geliyor. 

Türkiye rakamlarına göre yılda aşağı yukarı 2 liraya mal oluyor.

Kullanım halinde olmayan şarj cihazları ya da kapalı bir televizyon, oyun konsolu gibi farklı cihazlar, fişten çekilmeleri durumunda elektrik faturalarında yıllık yüzde 14 düşüş sağlayabilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!