banner2

Prize takılı fişler, bekleme modundaki televizyonlar... Bu cihazlar elektriği adeta vakumluyor!

Isınma giderlerinin de devreye girmesiyle kış aylarında elektrik faturaları bir hayli yükseliyor. Aslında bütçenin yorulmaması için yapılabilecek bazı uygulamalar var. Mesela hiç elektrik harcamıyormuş gibi görünen bazı ev aletleri, kapatılması durumunda önemli derecede tasarruf sağlıyor.

Ekonomi 25.10.2022, 10:19
Abone ol
Prize takılı fişler, bekleme modundaki televizyonlar... Bu cihazlar elektriği adeta vakumluyor!

Dünya genelinde artan enerji maliyetleri vatandaşın bütçesini zorluyor. Doğalgaz seçeneği dışında, ısınmak için elektriğe muhtaç olanlar kara kara nerelerden tasarruf edeceğini düşünüyor. 

Uzmanlar, elektrik faturasını azaltmanın en kolay yolunun, cihazların kapatılması olduğunu vurguluyor. Bir cihazı prize takılı ve açık bırakmanın, kullanmasanız bile elektrik harcayacağı belirtiliyor. Araştırmalar da günlük cihazları beklemede bırakmanın fatura ödeyenlere yılda yüzlerce liraya mal olabileceğini gösteriyor. 

TELEVİZYON

Mesela bekleme modunda bırakılan televizyonlar, evdeki enerjiye en aç cihazlardan biri. Bekleme modunda rölantide çalışmasını istemiyorsanız televizyonu fişten kapatmanız gerekiyor. Çünkü televizyonu prize takılı ve açık bırakmak 1,3 kWh elektrik kullanıyor.

BUZDOLABI VE DONDURUCU

Buzdolabı ise içindeki yiyeceklerden dolayı tamamen kapatılamıyor. Ancak içini ve dışını sık sık temizlemek ve iç yükünü hafifletmek uzun vadede ü-tasarruf etmenizi sağlayabilir. Buzdolabının dış kısmının tozlanması, soğutma sisteminin etkilenmeyeceği anlamına gelirken, iç kısmın temizlenmesi ve tarihi geçmiş yiyeceklerin atılması, buzdolabının yiyecekleri serin veya donmuş halde tutmak için çok fazla çalışmasına gerek kalmamasını sağlayacaktır.

OYUN KONSOLLARI

Uzmanlara göre oyun konsolunuzu kapatarak da tasarruf edebilirsiniz. Oyun konsolları bekleme modundayken saatte 15 kWh elektrik tüketir. 

SU ISITICISI

Su ısıtıcıları da çok yüksek bir enerji tüketicisidir. Ortalama bir su ısıtıcısını takılı ve kullanılmadığında açık bırakmak yaklaşık 0,3 kWh elektrik harcanmasına yol açar. 

PRİZE TAKILI ŞARJ CİHAZLARI

Elektronik cihazları şarj eden cihazları da kullanılmayan durumlarda prizden çıkarmak gerekiyor. Boş bir şarj cihazını prize takılı bırakmak, faturalarınıza gereksiz yükler bindirebilir.

ÇALAR SAAT

Şebekeye bağlı bir çalar saat gibi küçük bir şey bile, yıllık enerji faturasına oldukça fazla katkıda bulunacaktır. Çalar saatiniz elektrikle çalışıyorsa ve her zaman fişe takılıysa, size yıllık yüzlerce liraya mâl olabilir. Tasarruf yapmak için, kullanmadığınız zamanlarda saatinizi kapatmayı ve yatmadan önce saati ve alarmınızı sıfırlamayı düşünebilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!