banner2

Primlerde yüzde 15’lik indirim! Sigortaya ihtiyacınız varsa destek geliyor: Herkes bu indirimden yararlanabilecek

Hayat sigortası ve sağlık sigortası yaptıracaklar dikkat! Son dönemde artış gösteren hayat ve sağlık sigortası başvurularına indirim geliyor. Bu indirimler ile beraber birçok avantajda vatandaşların hizmetine sunulacak. İşte detaylar...

Ekonomi 06.06.2023, 11:24 06.06.2023, 11:47
Abone ol
Primlerde yüzde 15’lik indirim! Sigortaya ihtiyacınız varsa destek geliyor: Herkes bu indirimden yararlanabilecek

Hayat sigortası poliçeleri için ödedikleri primlerin yüzde 50'si Gelir Vergisi Kanunu'nun 63. Maddesi uyarınca gelir vergisi matrahından indirim konusu yapılabilmektedir. İndirim konusu yapılacak primlerin toplamı elde edilen ücretin yüzde 15'ini ve yıllık asgari ücret tutarını aşmamaktadır. Bu düzenleme, sigorta ihtiyacı olan çalışanların maddi olarak desteklenmesini amaçlayacak.

İNDİRİM YAPILACAK TUTAR

Fakat BES için yatırılan primler vergi indirimine girmeyecek. Primlerin düşmesi için Türkiye merkezli bir sigorta ve emeklilik şirketiyle yapılan bir poliçeye ödenmesi gerekiyor. İndirim yapılacak tutarlar, aylık ücretin yüzde 15'ini veya yıllık asgari ücret tutarını aşmamaktadır. İndirim yapılacak prim tutarları, çalışanlara ödenen vergiyetabi sürekli nitelikteki ödemelerin brüt tutarları dikkate alınarak belirlenmektedir.

İŞTE DÜZENLEME DETAYLARI

İkramiye, maaş, prim, sosyal yardımlar ve zamlar gibi ödemeler indirim hesaplamasında yer alırken, iş seyahatleri gibi gider karşılığı yapılan ödemeler bu hesaplamaya dahil edilmemektedir. Bu düzenlemeler, BES katılımcılarının vergi matrahından indirim yapabileceği prim miktarlarının doğru bir şekilde belirlenmesini sağlamak amacıyla yapılmıştır. BES katılımcıları bu sayede avantajlı bir konuma sahip olup tasarruflarını artırabilmektedirler.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!