banner2

Prim ve yıl şartını tamamlayamayanlara emeklilik yolu açıldı! EYT'de 900 gün sürprizi! Primi eksik olanlara dev destek geliyor!

Çalışanların büyük bir çoğunluğu için hayal edilen durum, emekli olmaktır. Emeklilik için belirli bir yıl, yaş ve prim şartlarının tamamlanması gerekmektedir. Ancak kısa bir süre önce çıkarılan EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) yasası, 8 Eylül 1999 ve öncesinde sigortalı olan 4 milyonu aşkın kişinin tam emeklilik için yaş şartını kaldırdı. İşte ayrıntılar...

Ekonomi 03.06.2023, 14:49 03.06.2023, 16:27
Abone ol
Prim ve yıl şartını tamamlayamayanlara emeklilik yolu açıldı! EYT'de 900 gün sürprizi! Primi eksik olanlara dev destek geliyor!

Bağ-Kur prim borcu nedeniyle silinen hizmet süresini ihya etmek ve isteğe bağlı sigorta imkanlarından yararlanmak mümkündür. Öte yandan, geçmiş döneme ait bazı primleri ödeyerek emeklilik imkanı sağlayan bir yapılandırma düzenlemesi de bulunmaktadır. Bu düzenleme kapsamında başvurular 3 Temmuz'a kadar alınmıştır.

HEDEF BİRÇOK VATANDAŞIN EMEKLİ OLMASI 

İsteğe bağlı sigortalılıkla ilgili olarak, sigortalı olan kişilerin primlerini bir yıl içinde ödemeleri gerekmektedir. Bu süre içinde ödenmeyen primler, sigortalılık süresinden sayılmamaktadır. İsteğe bağlı sigortalılık kapsamında, primlerini kendi yatıran ve Mart ayında başvuran kişilerin Nisan 2022'den yıl sonuna kadar olan prim borçları yapılandırma kapsamında değerlendirilmektedir.Ayrıca, gündemde olan Bağ-Kur reformuyla birlikte, küçük esnaf, çiftçi gibi 1 milyon Bağ-Kur'lunun prim gün şartının 9000'den 7200'ye indirilmesi planlanmaktadır. Bu reform ile daha fazla kişinin emeklilik şartlarını yerine getirebilmesi hedeflenmektedir.

PRİMİ EKSİK OLANLAR BU ŞEKİLDE TAMAMLAYABİLİR

Son düzenleme, kısmi emeklilik hakkını da kapsayacak şekilde gündemdedir. Bağ-Kur'lular arasında, 5400 prim günüyle yaştan kısmi emekli olma imkanı sunulan kişiler için bu sürenin 4500'e indirilmesi planlanmaktadır. Böylelikle tam emeklilikte 1800 gün, kısmi emeklilikte ise 900 gün avantajı ortaya çıkacaktır. Ayrıca, EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) kapsamında 9000 günü tamamlayamamış olan erkek esnaflar için de erken emeklilik yolunun açılması üzerinde durulmaktadır. Bu düzenleme ile 7200 günü tamamlayan erkek Bağ-Kur'luların EYT kapsamında hemen emekli olabilmesi hedeflenmektedir.Borçlanma başvurusunda bulunan ve ödemelerini gerçekleştiren kişiler, emekli aylığı bağlanmadan önce başvuru yaparlarsa, ödedikleri hizmet borçlanması bedelini geri alabilme imkanına sahiptirler. Bunun için ilk şart, sigortalı olarak çalışmıyor ya da kendi işini yürütmemektir. Ayrıca, emeklilik için gerekli olan yaş ve hizmet yılını tamamlamış olmak gerekmektedir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!