banner2

Ponzi vurgunu: 12 bin kişi 100 milyon lirasını kaptırdı

Avapremium ve Yadapreminyum isimli iki şirket, 12 bin kişiyi dolandırdı. 100 milyon liralık olduğu öğrenilen vurgunla ilgili SPK suç duyurusunda bulundu.

Ekonomi 31.05.2021, 11:33 31.05.2021, 15:29
Abone ol
Ponzi vurgunu: 12 bin kişi 100 milyon lirasını kaptırdı

Çiftlikbank ve Thodex'in ardından yeni bir dolandırıcılık şebekesi gündeme geldi. Bakanlıklara uygulama ve yazılım yaptığını iddia eden 'Avapremium' ve 'Yadapreminyum' isimli iki şirket, binlerce vatandaşı dolandırarak mağdur etti. Yüksek kâr vaadiyle kandırılan 12 bin kişi parasını kaybetti. Yapılan vurgunun 100 milyon TL olduğu ortaya çıktı.

Şirketlerin internet sitelerine iki haftadır erişim sağlanamıyor. Mecidiyeköy'de bulunan ofis ise kapalı durumda. 3 Mart tarihinden beri kimseye ödeme yapılmadı. SPK, 27 Mayıs tarihinde suç duyurusunda bulunurken, dolandırılan mağdurlar mahkemeye başvurdu.

2018 YILINDA KURULDU

Ponzi sistemine dayalı kurulan 'avapremium' ve 'yadapreminyum' isimli iki şirket, 2018 yılında Şişli'de bulunan Perpa Ticaret Merkezi'nde kuruluyor.  Arjantinli Luis Abdel Salam ve Suriye uyruklu Ahmad Salem Eshany, şirketin kurucusu olarak görünüyor. Şirketi geçtiğimiz yıl Melike Polatel, Yaşar Tursun ve Ali Tatar isimli kişiler devralıyor.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

Kurulan internet sitesinde, haftalık, aylık ve yıllık getiri oranları bulunan paketler yer alıyor. Şirket yatırımcılara sözde ürettikleri yazılım ve program satışından yüksek kar vadediyor. Paketler yatırım miktarına göre değişiyor. Yatırımcılara ilk başlarda vadedilen ödemeler yapılıyor ve sisteme müşteri getiren kişilere bonus veriliyor. Ancak belli bir paraya ulaşıldığında sistem çöküyor.

GÜVEN KAZANMAK İÇİN BAKANLIKLARI KULLANDILAR

Vatandaşların güvenini kazanmak isteyen dolandırıcılar, internet sitesinde 'Ulaştırma Bakanlığı' ve 'Sağlık Bakanlığı'na yazılım yaptıklarını iddia ediyor. Sitede yer alan projeler kısmında bakanlık logoları bulunuyor. Sisteme katılmayı kabul eden yatırımcıların evlerine kargo ile sözleşme gönderiliyor ve bu sözleşmede kâr oranları belirtiliyor. Yine güven kazanmak isteyen dolandırıcılar, çağrı merkezinde her telefona cevap veriyor. 

TUTUKLAMA KARARI ÇIKARILACAK

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre, SPK'nın suç duyurusunda bulunmasının ardından konu mahkemeye taşındı. Şirketi devralan Melike Polatel, Yaşar Tursun ve Ali Tatar hakkında yasal işlem başlatıldı. Mahkeme kararından sonra şirket sahiplerinin hesaplarına el konulacağı ve haklarında tutuklama kararı çıkarılacağı belirtiliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!