banner2

Piyasaların gözü FED faiz kararında! Dolar 27 TL'yi aştı

20 Eylül Salı günü Dolar/TL yükseliş trendini sürdürüyor. Merkez Bankası ağustos ayında faizi artırmıştı. Bu artışla birlikte dolar 25 TL seviyelerine kadar düşmüştü ancak bugün itibariyle tekrardan 27 bandına çıktı. Bugün tüm dikkatler Fed'in açıklayacağı faiz kararına çevrildi. TCMB faiz kararını ise yarın açıklayacak.

Ekonomi 20.09.2023, 10:41 20.09.2023, 10:51
Abone ol
Piyasaların gözü FED faiz kararında! Dolar 27 TL'yi aştı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın ağustos ayındaki faiz artışının ardından dolar kuru ilk kez 27 TL'yi aşarak rekor bir seviyeye yükseldi! Bugüne sınırlı bir yükselişle 27,03 TL seviyesinden başladı. Euro ise 28,88 TL seviyesinden işlem görmeye başladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcılar ile konuşmakiçin gittiği ABD'de Anadolu Ajansı'na verdiği röportajda "Dış finansmana erişimdeki sıkıntıları aşmaya başladık" dedi.

Bakan Şimşek, "Hazirandan bu yana yurt dışından bankacılık sektörümüz 6 milyar 767 milyon dolar, bankalar dışı finansal kuruluşlarımız 367 milyon dolar ve reel sektörümüz 3 milyar 266 milyon dolar olmak üzere toplam 10,4 milyar dolar tutarında dış finansman sağladı. Bu, ülke ekonomisine duyulan güvenin en açık göstergesidir." açıklamasında bulundu.

PİYASALARIN GÖZÜ FED FAİZ KARARINDA

Bugün merakla beklenen olay, TSİ 21:00'de açıklanacak olan Fed'in faiz kararı olacak. Fed'in politika faizini sabit bırakma eğiliminde olduğu tahmin ediliyor. Önceki günlerde açıklanan ekonomik veriler, Fed'in hemen harekete geçmesini gerektirecek kadar güçlü bir seyir izlemedi. Ancak toplantının sonrasında Fed Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı açıklamalar büyük bir öneme sahip olacak. Powell'ın, petrol fiyatlarının enflasyon üzerinde yarattığı baskıyı vurgulaması bekleniyor ve piyasalar bu açıklamaları yakından izleyecek.

TCMB FAİZ KARARINI YARIN AÇIKLIYOR

21 Eylül Perşembe yarın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faiz kararını açıklayacak. Piyasa beklentilerine göre TCMB'nin politika faizini 500 baz puanlık bir artışla yüzde 30'a çıkarması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!