Piyasalar sarsılacak! İslam Memiş Merkez Bankası faiz artıracak diyerek altında yeni rakamı duyurdu!

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, Merkez Bankası'nın bu yıl 2 defa faiz artırımı yapabileceğini söyleyerek önemli değerlendirmelerde bulundu. 

Ekonomi 29.03.2022, 16:56
Piyasalar sarsılacak! İslam Memiş Merkez Bankası faiz artıracak diyerek altında yeni rakamı duyurdu!

Yaptığı altın ve dolar tahminleriyle adından sıklıkla söz ettiren İslam Memiş, yine çok konuşulacak bir tahminde bulundu. Enflasyonun yükselmeye devam edeceğini kaydeden Memiş, TCMB'nin bu yıl 2 defa faiz artırımı yapabileceğini iddia etti.

Piyasalardaki belirsizliğe dikkati çeken Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş şu açıklamayı yaptı:

Herkes ağız dalaşı yapıyor. Türkiye jeopolitik olarak işten sıyrılmaya çalışıyor. Türkiye'nin hamleleri piyasalar açısından önemli olacaktır.

Merkez Bankası bence bu yıl 2 kez faiz artırımı yapabilir. Bu hamle piyasalar açısından rahatsız edici olmaz. Bence sürpriz olmaz. Enflasyon rakamları yükseliyor siyasi alanda da mücadele süreci var. Birçok kalemde zam göreceğiz. Enflasyon yükselemeye devam edecek. Siyasi hamleler önemli oluyor. 

DÜĞÜN YAPILACAK ZAMANI AÇIKLADI

İyi bir haber akışı yok. Uzun yıllardan beri insanların yüzünü güldüren haber akışı yok. Bence vatandaşlarımızın yapması gereken tasarruflarına sahip çıkacaklar ve kısa vadeli al sat yapmayacaklar. 

Eve ihtiyacı olan evini alacak, arabaya ihtiyacı olan arabasını alacak. Çok yüksek beklentilere girmek gerekmiyor. Altın 900 liranın altına sarktığı zaman düğün yapacaksın. Mümkün olduğunda dolar ve altın olarak borçlanma.

Çünkü gelirin TL senin. Israrla döviz ve altınla borçlanmak bana ilginç geliyor. Son aylarda ruble ile yatırım yapılır değeri düşmüş bilmem ne... Bunlar da bana ilginç geliyor. 

'İNSANLAR FİZİKİ VARLIKLARINA SAHİP ÇIKMALI'

Fiziki varlıklarına insanlar sahip çıkmalı. Gün gelecek altın ve gümüş diye bir şey olmayacak. Bir bolluğun içindeyiz. 

Piyasalarla alakalı son yıllarda madeni paraların değer artışları var. Demir paralarda ciddi maliyet artışı var. Ben Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın veya darphanenin mutlaka 1 liralık demir paraların 2 lira olarak basılmasını tavsiye ediyorum.

Yakında sayın Bakana bizzat söyleyeceğim. Bu maliyetimizi azaltır. 2 lira demir paranın bir an önce basılması gerektiğini düşünüyorum.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!