banner2

Piyasada madeni para kalmadı: Esnaf PTT önünde kuyruğa girdi

Piyasada yaşanan madeni para sıkıntısı esnafın ana gündem maddesi haline gelirken harekete geçen Darphane ürettiği yeni 1 TL'lik madeni paraları PTT aracılığıyla esnafa ulaştırmaya başladı.

Ekonomi 21.09.2023, 00:24
Abone ol
Piyasada madeni para kalmadı: Esnaf PTT önünde kuyruğa girdi

Son günlerde piyasada yaşanan madeni para sıkıntısı nedeniyle esnaf zorunlu bir dönem yaşıyor. Alışveriş yapan vatandaşlara para üstü olarak verecek madeni para bulamayan esnaf çareyi başka yollarda aramakta buldu. 

Markete, manava, kasaba giden pek çok vatandaş yaptığı alışverişin ardından "bozuk para yok" cevabıyla karşılaşmaya başladı. 

PARA ÜSTÜNE SAKIZ DÖNEMİ 

Marketlerde ve bakkallarda para üstü sakız olarak veriliyor. Dolmuşlarda da aynı sıkıntı yaşanıyor. Bu sorunu aşmak için madeni para basımına hız veren Darphane bunu PTT aracılığıyla esnafa ulaştırmaya başladı.

PİYASADA 1 LİRALIK MADENİ PARA SIKINTISI YAŞANIYOR

Türk Lirası şu sıralar çok çok değerli çünkü piyasada az bulunuyor, bir dönem basım maliyeti kendi değerinin üzerine çıktı ancak sorun bitmedi şu anda esnaf metrelerce kuyrukta saatlerce 1 Türk lirasına ulaşabilmek için bekliyor.

DARPHANE SORUNA EL ATTI

Enflasyon ve döviz kurundaki dalgalanma altın, çinko, bakır gibi değerli madenlerin fiyatlarında rekor artışa neden oldu. Bu durum ise madeni paranın basım maliyetini yükseltti. Bu süreçte madeni paranın hurdası, basılı değerini geride bıraktı ve hurdacılar bile madeni para toplamaya başlar hale geldi. Gündemde 1 TL'nin üretim maliyetinin 3 TL'yi aştığı yönünde pek çok haberin yer almasıyla Darphane konuya el attı ve çalışmalarına başladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!