banner2

Petrol fiyatları için korkutan tahmin! Eylül ayını işaret etti

Koronavirüs salgını ve Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarının ardından artan petrol fiyatlarına ilişkin uzmanlardan uyarı geldi. ABD merkezli Foreign Policy dergisi petrol fiyatlarında yükseliş olacağı yönünde tahminde bulundu.

Ekonomi 09.06.2022, 19:06
Abone ol
Petrol fiyatları için korkutan tahmin! Eylül ayını işaret etti

ABD merkezli Foreign Policy dergisi 150 dolar tahmininde bulundu. Tüm dünyada enerji fiyatları tavan yaparken ABD'de benzin fiyatları galon başına 5 dolar seviyelerine geldi. Avrupa’da ise enerji fiyatlarında yükseliş her geçen gün yükselmeye devam ediyor.

YAKINDA 150 DOLARLIK VARİL PETROLE HAZIR OLUN

Foreign Policy dergisi, "Yakında 150 dolarlık varil petrole hazır olun" başlıklı bir yazı yayınladı. Yazıda, acil durum önlemlerine rağmen, fiyat düşüşüne ilişkin ihtimalin çok az olduğu belirtildi.

Biden yönetiminin, Stratejik Petrol Rezervi'nden petrol piyasaya sürdüğü ve Suudi Arabistan'a üretimi artırması için çağrı yaptığı anımsatıldı.

"EYLÜL SONUNDA 150 DOLARI AŞACAK"

Çağrıları ilk başta reddeden Riyad'ın, haziran ayı başlarında tavrını yumuşattığı, temmuz ve ağustos aylarında ise üretimi artıracağını açıkladığı belirtildi.

Yazının devamında, "Ama bu, tüketiciler için avuntu. Petrol fiyatı düşmedi. Muhtemelen yükselecek ve eylül sonunda varil başına 150 doları aşacak. Bu fiyat, 2008'den beri görülmedi." denildi.

FİYAT ŞOKUNUN DÖRT NEDENİ

Ekonomik durgunluk dayatmak veya pandemi tarzı kapanma yoluyla tüketimde büyük kesintileri zorunlu kılmak dışında, Biden yönetiminin yaklaşan fiyat şokunu önlemek için yapabileceği çok az şey olduğu, bunun da dört nedeninin bulunduğu aktarıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!