banner2

Petrol devinden Türkiye'ye 50 milyar dolar! Suudi Aramco müteahhitlerin kapısını çaldı

Seçimlerin ardından Suudi Arabistan Türkiye'ye çılgın bir teklifle geldi. Petrol devi Aramco, 50 milyar dolarlık inşaat projeleri için Türk müteahhitlerle görüşmeye başladı.

Ekonomi 02.06.2023, 15:59
Abone ol
Petrol devinden Türkiye'ye 50 milyar dolar! Suudi Aramco müteahhitlerin kapısını çaldı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından uluslararası iş çevreleri yatırımlar için Türkiye'nin kapısını çalıyor. Piyasaları sallayan ilk çılgın teklif Suudi Arabistan'dan geldi. 2 trilyon doları aşan piyasa değeriyle dünyanın en büyük şirketlerinden Aramco, 50 milyar dolarlık inşaat projeleri için Türk müteahhitlerin kapısını çaldı. 

Amerikan Bloomberg'e açıklamada bulunan Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, Suud devletine ait Aramco şirketi temsilcilerinin salı ve çarşamba günleri Ankara'ya gelerek çeşitli temaslarda bulunduğunu bildirdi. Aramco yetkililerinin 80 ayrı inşaat firmasının yöneticileriyle bir araya geldiğini duyuran Eren, 2025 yılına kadar hayata geçmesi planlanan projeler için Türk işadamlarına ihaleler verileceğini kaydetti. 

Eren, "Aramco, projelerinde mümkün olduğu kadar çok Türk müteahhit görmek istiyor" dedi. 50 milyar dolar değerindeki yatırım projelerinin rafineri, boru hattı, yönetim binaları ve altyapı tesislerinden oluştuğu belirtiliyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman

NEOM İNŞAATI SÜRÜYOR 

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, ülkenin kuzeybatısında tarihin en çılgın projelerinden NEOM'u hayata geçirmeye uğraş veriyor. 9 milyon insanın barınacağı yatay çöl kenti NEOM, 120 kilometre uzunluğunda birbirine bakan karşılıklı mega yapılardan oluşuyor. Projenin 1 trilyon dolara mâl olması beklenirken NEOM için inşaat çalışmaları sürüyor. Projede ilk etabın 2025 yılına kadar tamamlanması öngörülüyor. 

Geçtiğimiz yıl Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile bir araya gelerek Ankara-Riyad arasında hızlı normalleşme süreci başlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ülkeyle pek çok konuda ilişkilerin ilerletileceği mesajı vermişti. Halihazırda savunma ve ekonomi başta olmak üzere Riyad yönetimiyle imzalanmış pek çok anlaşma bulunuyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!