Para biriktirmenin en kolay yolu nedir? Servetiyle dünyaya nam salan ünlü iş adamı 9 maddede açıkladı

Milyarder Warren Buffett, para biriktirmek isteyenlere çok önemli nasihatlerde bulundu. İşte para biriktirmenin püf noktaları...

Ekonomi 11.01.2022, 12:04
Para biriktirmenin en kolay yolu nedir? Servetiyle dünyaya nam salan ünlü iş adamı 9 maddede açıkladı

Dünyanın sayılı zenginlerinden biri olan ve 100 milyar doların üzerinde servete sahip 6 kişiden biri olarak gösterilen Warren Buffett,  'nasıl para biriktirebilirim' sorusuna 9 maddede cevap veriyor. Merak edenler için para biriktirmenin püf noktalarını aktarıyor.

'BASİT BİR YAŞAM SÜRÜYOR'

Sputnik Türkiye'nin aktardığına göre, 100 milyar doların üzerinde serveti bulunan ABD'li milyarder Warren Buffett, adına milyarlarca doları olsa da diğer ünlü yatırımcıların aksine hayatı basit bir şekilde yaşamayı tercih ediyor.

MALİ DİSİPLİN HAKKINDA ÖNEMLİ İPUÇLARI

Berkshire Hathaway yatırım şirketinin CEO'su olan ünlü milyarder, şirketin yıllık toplantısında, 28 milyonu aşan canlı yayın izleyicisine yaptığı konuşmada enflasyonun işletmeleri vurduğuna değinerek bugünün fiyat artışları ve mali disiplin hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Yükselen fiyatlar hakkında endişelerini dile getiren 91 yaşındaki Buffett, servet sahibi olmasına katkı sağlayan bazı alışkanlıklarıyla göze çarpıyor. İşte o alışkanlıklar...

60 YILDAN FAZLA BİR SÜREDİR 31 BİN 500 DOLARA ALDIĞI EVDE YAŞIYOR

Çoğu milyarder pahalı gayrimenkuller satın alırken Buffett, Nebraska'daki evi için 31 bin 500 dolar ödedi. Bu rakam, bugünün parasıyla yaklaşık 289 bin dolara tekabül ediyor. Ünlü milyarder 60 yıldan fazla bir süredir bu malikanede yaşıyor. Buffett’ın 60 yılı aşkın süredir yaşadığı ev 6 bin 570 metrekare. Beş yatak odalı ev, yıllar boyunca çok sayıda tadilat geçirdi. Bugün yaklaşık Evin bugünkü ücreti yaklaşık 1 milyar dolar. Ayrıca malikane çitler ve güvenlik kameraları ile korunmakta. Yakın zamanda bir taşınma planı da bulunmayan Buffett, 2010 yılında Berkshire Hathaway’in hissedarlarına yazdığı bir mektupta evi, 'şimdiye kadar yaptığı en iyi üçüncü yatırım' olarak tanımladı.

KREDİ ÇEKMİYOR

Buffett'in tek ipoteği, 1971'de satın aldığı Kaliforniya'daki yazlık oldu. Ancak ünlü milyarderin o sırada da 150 bin dolarlık mülkü alacak parası vardı.

Buffett, CNBC’ye verdiği demeçte, 30 yıllık ipotek kredisini almaya nedenini “Bu parayla evin tüm hisselerini satın almaktan daha iyisini yapabileceğimi düşündüm” sözleriyle açıkladı. ABD'li girişimci, elindeki ekstra parayı, kendisine milyarlar kazandıran Berkshire Hathaway’deki hisseler için kullanmaya karar vermiş.

UCUZ BİR KAHVALTI TERCİH EDİYOR

Şahsi bir şefin kendisine hazırlayacağı kahvaltıyı yiyebilecek olan Buffett, Mickey D’s menü almayı tercih ediyor. Ünlü milyarder, kahvaltısı için 3.17 dolardan fazla harcamaktan hoşlanmadığını söylüyor.

İNDİRİMLİ FİYATLARI OLAN OTOMOBİLLERİ ALIYOR

Birçok milyarder ve milyoner, garajlarında gösterişli spor arabalar ve eski modellerden oluşan bir koleksiyon bulundursa da Buffett'ın indirimli fiyatlarla alabileceği sabitlenmiş otomobilleri tercih ettiği iddia ediliyor.

Buffett, 2014’te 2006 Cadillac DTS modelinden 45 bin dolarlık Cadillac XTS’ye geçti. Ünlü milyarder bu durumu, “Gerçek şu ki, yılda sadece yaklaşık 3 bin 500 mil sürüyorum, bu yüzden çok seyrek olarak yeni bir araba alacağım” sözleriyle açıklıyor.

MARKA TAKINTISI YOK

Buffett, özel tasarım kıyafetlerini veya en yeni iPhone modellerini pek umursamıyor. 2020’de Apple marka akıllı telefonunu almadan önce 20 dolarlık kapaklı bir telefon olan flip-phone'u kullanıyordu.

ABD'li yatırımcı, “Harcadıktan sonra kalanı biriktirmeyin, biriktirdikten sonra kalanı harcayın” diyor.

BORÇ ALMIYOR, BORÇLA YATIRIM ASLA YAPMIYOR

1991'de Notre Dame'da toplanan öğrencilere konuşan Buffett, “Hayatımda hiç önemli miktarda borç almadım. Asla. Asla olmayacak. Hiç ilgilenmiyorum" dedi.

Buffett, gençlik yıllarında hisse satın almak için net servetinin yüzde 25'ini ödünç almasına rağmen, yatırımcıları aynı hatayı tekrarlamamaları konusunda uyarıyor.

SEVDİĞİ İŞİ YAPIYOR

Buffett, başarısının bir kısmını yatırım tutkusuna borçlu. İnsanları özgeçmişlerinde iyi görünen pozisyonlar yerine sevdikleri işlere yer vermeye çağırarak, “Bir şeyi iyi yapmak için sevmek zorundasınız” diyor.

Ayrıca farklı hobilerin de iş hayatına yardımcı olabileceğine dikkat çeken Buffett, kart oyunlarını ve ukulele çalmayı seviyor. Ve mutlaka sevdiği uğraşlara zaman ayırıyor.

TASARRUF ETMEYİ BİLİYOR

Buffett, ilk çocuğu doğduğunda şifonyer çekmecesini beşiğe dönüştürdü. İkincisi için bir beşik ödünç aldı.

Ünlü milyarder, “İhtiyacınız olmayan şeyleri alırsanız, ihtiyacınız olan şeyleri yakında satarsınız” diyor.

KREDİ KARTI DEĞİL NAKİT KULLANIYOR

Birçok kişi günlük alışverişinde kredi kartının rahatlığını tercih ederken, Buffett nakit para kullanıyor. Buffett, 2019'da Yahoo Finance Genel Yayın Yönetmeni Andy Serwer’la röportajında, harcamalarının yüzde 98’inde nakit kullandığını belirten Buffett, “Bir restorandaysam her zaman nakit öderim” sözleriyle ifade ediyor. Serveti 100 milyar doları aşan milyarder girişimci, nakit ödeyerek sahip olunmayan paranın harcamaya engel olunabileceğini belirtiyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!