banner2

Özel sektör çalışanlarına müjde! Patronlar düğmeye bastı! Maaşlara rekor zam geliyor

Asgari ücretle ilgili aramalar gün geçtikçe çoğalıyor. Asgari ücrete ikinci bir zammın gelip gelmeyeceği merak ediliyor. Zaman geçtikçe zam hakkında detaylar belli olmaya başladı. Net asgari ücret hakkında rakamlar konuşuluyor. Bir tek asgari ücretliler değil özel sektörde de yüksek maaş ile çalışanlar zam beklentisi içine girdi. Asgari ücrete zam yapıldığında diğer alanlarda da zam olması bekleniyor. Kimi firma zam ile ilgili çalışmalara girişti. Bazı firmalar zam kararı alarak çalışanlarına duyuru yaptı. Zam ile ilgili olarak farklı formüller konuşuluyor. Asgari ücretin 5.940,72 TL seviyelerine çıkması öngörülüyor. İşte asgari ücretle ilgili detaylar...

Ekonomi 11.06.2022, 11:35 11.06.2022, 11:39
Abone ol
Özel sektör çalışanlarına müjde! Patronlar düğmeye bastı! Maaşlara rekor zam geliyor

3600 ek gösterge çalışmalarının tamamlandıktan sonra asgari ücret ek zammı merak edilmeye başladı. Yıllık enflasyonun yüzde 70’in üzerinde çıkması sonucunda milyonlarca kişi temmuz ayında ikinci bir zam yapılması beklemeye başladı.

Asgari ücrete her yıl zam yapılıyor. Aralık ayında Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı sonrasında zamlı oranı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilan etmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan 2022 yılı tutarının brüt 5 bin 4 lira, net 4 bin 253 lira 40 kuruş olarak kararlaştırılmıştı. Şimdi temmuzda zam yapılıp yapılmayacağı beklenmeye başlandı. Fakat konu hakkında kesin bir açıklama yapılmadı.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN ZAM SİYALİ VERMİŞTİ

Vatandaşların enflasyon altında ezilmesine müsaade edilmeyeceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan son açıklamasında asgari ücrete ara zam konusunda gerekirse değerlendirileceği hakkında konuşmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 4 Haziran Cumartesi günü yaptığı konuşmada, "Petrol fiyatlarının arttığı dönemde dünyada neyin nereye geldiğini takip ediyorsunuz. Ücretliler başta olmak üzere her kesimden vatandaşımızın gelirlerini artırarak aradaki farkı kapatacak programları hazırlıyoruz" sözlerini kullandı.

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ZAM İLE İLGİLİ SORUYU YANITLADI

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında parti genel merkezinde düzenlenen Merkez Yürütme Kurulu toplantısı sonrası asgari ücret zammı ile ilgili soruya şöyle yanıtladı:

"AK Parti açısından emeklimiz, esnafımız, çiftçimiz genç arkadaşlarımız bunlardan gelen talepleri takip ediyor ve değerlendiriyoruz. Vatandaşımızın ezilmemesi için stratejiler üretiyoruz. Sabah da toplantımız vardı. Onların zamanlaması içeriklendirilmesi henüz Çalışma Bakanlığı tarafından hangi takvimde yapıyorlar, onlar için bir şey söylemek için erken. Onlar olgunlaştığı zaman bizdeki bilgileri paylaşırız. Vatandaşlarımız şunu bilsinler ki çeşitli sosyal kesimlerden bize iletilen talepler sistematik şekilde değerlendiriliyor."

ASGARİ ÜCRETE ZAM GELECEK Mİ?

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki asgari ücret ile ilgili "Doğru, enflasyonist bir ortam var. Pandemiden sonraki süreçte böyle bir yere geldik. Önemli olan burada fiyat baskılaması kadar aynı zamanda da insanların alım gücünün artmasıdır. Eğer ki alabiliyorsanız o önemli. Alamıyorsanız, gücünüz yetmiyorsa, alım gücünüz yok olmuşsa işte tehlikeli olan bu. O yüzden de enflasyon karşısında sabit gelirliyi, dar gelirliyi ezdirmemek, hakkını savunabilmek, gelirlerini daha artırıcı bir takım tedbirler almak da hükümetin işi. Bu konuda da sırayla yavaş yavaş hepsi geliyor. Dün iki müjde vardı, önümüzdeki günlerde yine gelir. Sabır" dedi.

ASGARİ ÜCRET İLE İLGİLİ YENİ FORMÜLLER GELİYOR

Asgari ücret zammı için iki formül bulundu. Bilindiği üzere yılda 1 kez belirlenen asgari ücret tarafına ek zam gelebilmesi için yasal düzenleme yapılması gerekiyor. Bunun dışında olası asgari ücret Temmuz zammı için 'Enflasyon farkı' ve 'Prim' formülü tasarlandı.

1. FORMÜL: PRİM FARKI 

Ocak 2022'de asgari ücret yüzde 50,5 artışla brüt 3.577,50'den 5.004 TL'ye çıkarıldı. Burada işçinin yanında işvereninde elini rahatlatan bir gelişme meydana geldi, asgari ücret üzerinden damga ve gelir vergisi kaldırıldı.

ASGARİ ÜCRET NET HESABI

Asgari ücret 5.004,00 
SGK primi %14 700,56 
İşsizlik sigorta primi %1 50,04
Kesintiler toplamı 750,60
Net asgari ücret 4.253,40

Temmuz zammı ile beraber 6 ay için buna benzer bir formül uygulanabilir. Bu duruma göre asgari ücret üzerindeki SGK ve işsizlik sigortası priminin Aralık ayındaki 'Asgari Ücret Tespit Komisyonu' toplantısına kadar devlet tarafından karşılanması konuşulabilir. Bu durumda brüt asgari ücret net asgari ücrete dönüşerek 5.004 TL olarak uygulaması devreye sokulabilir.

2. FORMÜL: ENFLASYON FARKI

Gündemde bulunan en önemli asgari ücrete ek zam hesaplarından bir diğeri de 'Enflasyon farkı' oldu. Net asgari ücret için 'Olağanüstü' durumlarda kullanılmak için tıpkı emekli zammı gibi 6 aylık enflasyon kadar zam verilmesi düşünülüyor.

Asgari ücrete bir yılda birden fazla zam yapılabilmesi için yasa çıkarıldığında 'Enflasyon' formülü gündemde yerini alacak. Enflasyon farkı formülü devreye girdiğinde asgari ücret 2022 miktarı merak ediliyor. Bu durumda net asgari ücret 4.253,40 TL olarak uygulanıyor. Eğer beklenen yüzde 39,67 oranında 6 aylık enflasyon oranı yapılırsa:

6 AYLIK ENFLASYON BEKLENTİSİNE GÖRE HESAPLANAN NET ASGARİ ÜCRET

Asgari ücret 6.989,1
SGK primi %14 978,47 
İşsizlik sigorta primi %1 69,89
Kesintiler toplamı 1.048,36
Net asgari ücret 5.940,72

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!