banner2

Oruçluyken markete gitmeyin! Açken alınan çoğu yiyecek gıda israfına yol açıyor

Oruçluyken çıkılan alışverişlerde insanlar açlığın etkisiyle ihtiyaçlarından fazlasını alıyor. Bu durum da günümüzde ne yazık ki önü bir türlü alınamayan gıda israfına yol açıyor. Hesapsızca yapılan market alışverişi sonucu alınan bazı gıdalar bazen hiç tüketilmiyor. Bu durum hem bütçeye zarar veriyor hem de onlarca gıda maddesinin çöpe gitmesine yol açıyor. Peki gıda israfından kaçınıp mutfakta tasarruf etmenin yolları neler?

Ekonomi 26.03.2023, 10:40
Abone ol
Oruçluyken markete gitmeyin! Açken alınan çoğu yiyecek gıda israfına yol açıyor

Ramazan ayında özellikle mutfak alışverişlerinde düşünmeden alınan onca gıdanın sonu çoğu zaman ne yazık ki çöp kutuları oluyor. Bu durum hem gıda israfına hem de bütçenin zorlanmasına yol açıyor. 

ÖNCE LİSTE YAPIN

Aslında ev geçindirme konusunda tasarrufun başladığı ilk nokta mutfak. İlk iş, mutfak alışverişi alışkanlığını yeniden düzenlemek. Eskiden annelerimizin yaptığı gibi, alışverişe çıkmadan önce bir ihtiyaç listesi oluşturmak gereksiz ürünleri almanın önüne geçebilir. Bu ayrıca almanız gereken ürünleri unutmamanız konusunda size yardımcı olur. 

ÜRÜNLERİN İÇERİĞİNİ OKUYUN

Alışveriş yaparken kaçınız aldığınız ürünün içeriğine bakıyorsunuz? Bu sorunun cevabı çoğunlukla "bakmıyoruz" olur. Aslında ürünlerin içinde neler olduğunu okumak, alerjen maddeleri görüp almaktan vazgeçmeyi sağlayabilir. Böylelikle gereksiz ve sağlığa zararlı gıdalara para verilmemiş olur.

YİYECEKLERİ KİŞİ SAYISINA GÖRE ALIN

Bir ürün, evde yaşayan kişi sayısına göre ve gerçekten tüketilip tüketilmeyeceğine karar verdikten sonra alınmalı. “Evde bulunsun” diye bol bol alınan yiyecekler zamanla böceklenebilir ve nihayetinde çöpe gider. Eğer depolama niyeti varsa da sözkonusu ürünlerin nasıl saklayacağı hakkında iyice bilgi sahibi olunmalı.

İNDİRİM VE KAMPANYALARI TAKİP EDİN

Büyük marketlerin yaptığı indirim ve kampanyaları takip etmeye özen gösterilmesi de tasarruf yollarından biri. Halk günü olarak adlandırılan dönemlerde ihtiyacınız olan ürünleri daha uygun fiyata alabilmeniz mümkün hale gelir. 

SEBZE VE MEYVELERİ MEVSİMİNDE ALIN

Mevsimine uygun sebze meyveler almaya özen gösterin. Mevsim dışı olan gıdaların fiyatı hem daha yüksek hem de sağlık düşmanı olabiliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!