banner2

Orta gelirliye konut kampanyası ne, şartları neler? Orta gelirliye konut desteği başvuruları ne zaman, nereden yapılır?

Orta gelirliye konut desteğinin detayları ve başvuru şartları belli oldu. Başvuruların nasıl yapılacağı ve şartlar vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Peki orta gelirliye konut kredisi kampanyası nedir, başvuru şartları neler? Orta gelirliye konut desteği başvuruları ne zaman? Detaylar...

Ekonomi 04.01.2023, 19:38 04.01.2023, 20:08
Abone ol
Orta gelirliye konut kampanyası ne, şartları neler? Orta gelirliye konut desteği başvuruları ne zaman, nereden yapılır?

TOKİ Sosyal Konut Projesi'nin ardından müjdeli bir haber daha geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Orta Gelirliye Yönelik Konut Kampanyası"na dair detayları açıkladı. Kampanyanın detayları merak konusu oldu. Peki orta gelirliye konut kredisi şartları neler? Orta gelirliye konut desteği başvurusu ne zaman, nereden yapılır? Detaylar...

ORTA GELİRLİYE KONUT KREDİSİ DESTEĞİ ŞARTLARI 

Kampanya kapsamında İstanbul'un 1. bölge, Ankara'nın 2. bölge İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla ve diğer tüm illerin 3. bölge olarak belirlendiği açıklandı.

- Halihazırda konutun olmaması
- Konut alınacak ilde 1 yıl içinde konut satışı yapmamış olmak
- İstanbul'da azami gelirin 80 bin, 2. bölgede 65 bin, 3. bölgede 45 bin olması

ORTA GELİRLİ KONUT KREDİSİ BAŞVURU

Konut almak ve kampanyadan faydalanmak isteyen vatandaşların banka şubelerine başvuru yapması gerekiyor. Kampanya 16 Ocak itibarıyla başlayacak. Yeni Evim Kampanyası hakkında detaylar ve gelişmeler 16 Ocak'tan itibaren kurulacak web sitesinde yer alacak.

FAİZ ORANLARI NE KADAR OLACAK?

Yapılan açıklamaya göre, asgari peşinat oranı yüzde 10 olarak belirlendi. Azami 15 yıl vade sağlanacak finansmanlarda faiz/kar payı oranları 0,69’dan başlayan oranlarla uygulanacak.

Bakan Kurum, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Vatandaşlarımızın ilk üç yılda ödeyecekleri aylık taksit tutarının belirli bir kısmını, kredinin toplam vadesi bitmeden geri ödenmek şartıyla, Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak biz üstleneceğiz. Sağlayacağımız bu katkı ile ilk üç sene için taksit tutarlarını önemli şekilde aşağıya çekecek ve böylece, vatandaşlarımız konutlarının tamamlanmasını beklerken yüklerini hafifletmiş olacağız. Programımız kapsamında vatandaşlarımız 3 farklı aşamadaki konutlar için kredi kullanabilecektir: Birincisi, tamamlanmış konutlar. İkincisi, belirli bir oranda tamamlanmış ve bankaların kredi verme kriterlerine uygun konutlar.

Üçüncüsü ise yapımına başlanacak olan konutlar. İlk iki durumda, konuta ve başvuru sahibine dair şartların ilgili banka tarafından kredilendirme için uygun olarak değerlendirilmesi halinde, program kapsamında finansman imkânı ve Bakanlığımız katkısı sağlanacaktır.

Yeni başlayacak projeleri kapsayan üçüncü durumda ise konutun bir parçası olduğu konut projesinin bankalarımız tarafından kredilendirme için uygun olarak değerlendirmesi ana kıstas olacaktır. Bu durumda projenin bu program kapsamına alınması için bankanın müteahhitle proje bazında Garantörlük Anlaşması imzalaması gerekecektir. Bu sayede, inşaatın temeli atılmadan konut kredisi kullanma imkânı oluşacaktır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!