banner2

Ödenmeyen kredi borcu olanlara müjde! TBB tarih verdi

Türkiye Bankalar Birliği tarafından yapılan açıklamada vadesi 1 Ekim'den önce dolan karşılıksız çek, protestolu senet ve tüm kredi borçları ve kredi kartlarına 1 Temmuz 2023'e kadar ödemesi veya yapılandırması durumunda, Risk Merkezi nezdindeki kayıtları dikkate almayacak.

Ekonomi 09.11.2022, 17:01
Abone ol
Ödenmeyen kredi borcu olanlara müjde! TBB tarih verdi

Türkiye Bankalar Birliği'nden ödenmeyen kredi borçlarıyla ilgli kritik bir açıklama geldi.

KRİTİK TARİH 1 EKİM

Yayınlanan bilgilendirme notunda, düzenleme gerçek ve tüzel kişilerin karşılıksız çek, protestolu senet, bireysel ve ticari nitelikli kredi kartı dahil tüm kredi borçlarını kapsıyor. Borçların vadesinin 1 Ekim'den önce olması ve bu tarih itibarıyla kısmen veya tamamen ödenmemiş olması gerekiyor.

1 EKİM'DEN SONRA OLAN BORÇLAR DÜZENLEME KAPSMAINDA OLMAYACAK

Söz konusu borçların 1 Temmuz 2023'e kadar tamamının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması durumunda, Risk Merkezi nezdindeki kayıtlar, bankalar ve finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmayacak.

Öte yandan vadesi 1 Ekim'den sonra olan borçlar, düzenleme kapsamında olmayacak.

Borç ödeme veya yeniden yapılandırma talepleri, borcun bulunduğu banka ve/veya finansal kuruluşa başvurularak yapılabilecek. Talebin olumlu karşılanması, banka veya finansal kuruluşun ticari kararına bağlı olacak.

GEÇİCİ MADDE

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren 5834 sayılı Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler ile Kredi ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması Hakkında Kanuna eklenen geçici madde şöyle:

Anapara ve/veya taksit ödeme tarihi 1 Ekim'den önce olup da kullandığı nakdi ve gayrı nakdi kredilerinin anapara, faiz ve/veya ferilerine ilişkin ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kişilerin, ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin TBB Risk Merkezi nezdinde tutulan kayıtları, söz konusu borçların ödenmesi geciken kısmının 1 Temmuz 2023'e kadar tamamının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde, bu kişilerle yapılan finansal işlemlerde kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmaz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!