O ülkeden ayçiçek yağı kararı sonrasında fiyatlar zirve yapacak! Yağ fiyatlarına zam gelecek mi?

Endonezya'nın palmiye yağı ihracatını kısıtlama kararı almasının ardından küresel ayçiçek yağı piyasasında fiyatlar zirve yaptı. Peki, ayçiçek yağına zam gelecek mi? İşte detaylar...

Ekonomi 26.04.2022, 14:58
O ülkeden ayçiçek yağı kararı sonrasında fiyatlar zirve yapacak! Yağ fiyatlarına zam gelecek mi?

Küresel bitkisel yağ fiyatları, Endonezya’nın palmiye yağı ihracatına kısıtlama uygulamasının ardından küresel gıda arzına ilişkin kaygıların artmasıyla birkaç yılın zirvesine yükseldi.

İthalatçılar, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve olumsuz hava koşulları nedeniyle alternatif kaynaklarda stokların zaten azalmakta olmasıyla yemeklik yağlar için yüksek maliyetler ödemek durumunda kaldı.

EN YAYGIN SEBZE YAĞI

Bursa Malaysia vadeli işlemler borsasında işlem gören ve en yaygın kullanılan sebze yağı olan palmiye yağı fiyatları yüzde 6 yükselerek martta gördüğü zirve seviyeye yaklaşırken, Chicago borsasında işlem gören soya fasulyesi yağı vadeli kontratları 2008’den bu yana gördüğü en yüksek seviyeye yakın seyretti.

Çin’de Dalian borsasında işlem gören palmiye yağı vadeli kontratları yüzde 3, soya fasulyesi vadeli kontratları ise yüzde 1.5 yükseldi.

BUĞDAY FİYATLARI GERİLEDİ

Buğday, mısır ve soya fasulyesi fiyatları ise geriledi.

Chicago borsasında en yüksek işlem hacmine sahip olan buğday vadeli kontratları yüzde 0.5 azalarak 10.70 dolar/bushel, yani 393.2 dolar/ton seviyesine geriledi.

Mısır yüzde 0.9 gerileyerek 7.82 dolar/bushel yani 307.9 dolar/ton seviyesine düştü.

Soya fasulyesi de yüzde 0.9 değer kaybederek 16.72 dolar/bushel yani 614.4 dolar/ton seviyesine geriledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!