banner2

O kişilere piyango vurdu! Tam 45.608 TL hesaplarına yatacak! e-Devlet'ten başvuru yapmayı unutmayın

Ev hizmetlilerine müjdeli haber SGK'dan geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu, ev hizmetlerinde çalışanların sosyal güvenliğini sağlama amacıyla önemli bir düzenleme yaparak önemli bir adım attı. Bu düzenlemeye göre evlerinde ev hizmetlisi çalıştıranlar çalıştırdıkları süreye göre prim ödeyecek. Ayrıca sigortasız gündelikçi çalıştıranlar tespit edilmesi halinde 4 asgari ücret idari para cezası ödeyecek.

Ekonomi 07.09.2023, 15:46 07.09.2023, 16:11
Abone ol
O kişilere piyango vurdu! Tam 45.608 TL hesaplarına yatacak! e-Devlet'ten başvuru yapmayı unutmayın

Evinde gündelikçi çalıştıranlar aman dikkat. Ayda 4 gün ev hizmetlisi çalıştıran bir kişinin aylık prim tutarı sadece 35.76 TL. Ancak sigortasız gündelikçi çalıştırmanın tespiti halinde 4 asgari ücret idari para cezası var. 

CEZASI ÇOK YÜKSEK 

Evinde gündelikçi çalıştırıp sigortasını yapmayan işverenler yandı. Gündelikçiye sigorta yapılmaması, kayıt dışı istihdam anlamına geliyor. Sigortasız gündelikçi çalıştıranlar tespit edilmesi halinde 4 asgari ücret idari para cezası var. Yaklaşık 45.608 TL geçen para cezası 1 aylık sigortasız ev hizmetlisi çalıştırma cezası.

GÜNDELİKÇİYE SİGORTA NASIL YAPTIRILIR?

Evinde gündelikçi çalıştıran vatandaşlar arama motoruna, "Ev hizmetlisine nasıl sigorta yaptırılır? Gündelikçi sigortaları ne kadar? Gündelikçi sigortalarını nereden yaptırırım?" sorularını yöneltiyor. İşte detaylar... Ev hizmetlisi çalıştıracak bir kişinin, çalıştıracağı ev hizmetlisini nasıl sigortalayacağı, bu kişiyi ayda kaç gün çalıştıracağına göre değişiyor. Ay içinde 10 gün ve üzerinde çalıştıranlar için Ek 9 formu ile işlem yapılması gerekirken, ay içerisinde 10 günün altında çalıştırılan kişiler için SMS veya E-devlet üzerinden kolayca işlem yapılabiliyor.

10 GÜNDEN AZ GÜNDELİKÇİ ÇALIŞTIRANLAR

Evinde 10 günden az gündelikçi çalıştıranlar "www.turkiye.gov.tr" uygulaması aracılığıyla SGK'ya müracaat edebilirler. Çalışanların kolay tescil edilebilmesi ve tahsilatın daha kolay yapılabilmesi için cep telefonu kısa mesaj servisiyle de işlem yapılabilir. Öncelikle sigortalı çalıştıracak kişinin bir defaya mahsus SMS ile kendi TC numarasını yazıp 5510 kısa mesaj servisine kendini 'çalıştıran' olarak kaydettirmesi, daha sonra çalıştıracağı kişinin TC numarası ve ayın hangi gününde çalıştıracağı bilgisini 5510 kısa mesaj servisine göndererek sigortalı tescil kaydı oluşturulması gerekmektedir. Ayda 10 günden az çalışanların ayın hangi gününde çalıştıracağı bilgisinin 5510 kısa mesaj servisine her bir gün için ayrı SMS gönderilmesi gerekmektedir.

10 GÜNDEN FAZLA GÜNDELİKÇİ ÇALIŞTIRANLAR

Evinde 10 günden fazla gündelikçi çalıştıranlar ise Ek 9 formuyla SGK'ya başvurması gerekiyor. Bu formda çalışacak kişinin bilgileri ve kaç gün çalıştırılacağı beyan ediliyor. Buna göre prim tahakkuku yapılıyor ve ev hizmetlisi çalıştıracak kişi banka kanalıyla tahakkuk eden primi ödeyebiliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!