Yandex Metrica

O ilimizde tonlarca altın rezervi çıktı: Çil çil çıkarılması bekleniyordu ama...

O ilimizde tonlarca altın rezervi çıktı: Çil çil çıkarılması bekleniyordu ama...

Kayseri'deki rezerv Türkiye'yi altın zengini yapabilir! 16 ton olduğu tahmin edilen rezervin güncel piyasa değerinin 1.2 milyar dolar yani 42 Milyar Türk lirası. 

Ekonomi

23.06.2024, 10:33

2023 yılının mayıs ayında Kayseri’nin Kocasinan ilçesine bağlı Kaşköy mahallesinde 1.2 milyar dolar (42 milyar Türk lirası) değerinde altın rezervi bulunduğu kamuoyuna duyurulmuştu. 

Ulusal ve yerel medya organlarında geniş yankı uyandıran açıklamanın üzerinden yıllar geçti ancak bu rezervle ilgili gelişmelerin hangi aşamada olduğu bilgisi kamuoyuyla paylaşılmadı. Kayserililer, ekonomiye büyük katkı sağlayacak olan bu rezervlerin ne durumda olduğunu merak ediyor.

Dolardaki baskı kalkıyor! Tam tamına  5 TL'lik hareket olacak: İşte güncel fiyatlar Dolardaki baskı kalkıyor! Tam tamına 5 TL'lik hareket olacak: İşte... Haberi Görüntüle

16 TON ALTIN 

Dönemin Kaşköy Mahallesi Muhtarı Hacı Soykarcı, o günlerde yaptığı açıklamada, büyük sevinç yaşadıklarını belirterek, son sondaj sayesinde bulunan madenin ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağını söylemişti.

16 ton olduğu tahmin edilen rezervin güncel piyasa değerinin 1.2 milyar dolar yani 42 Milyar Türk lirası civarında olduğu belirtildi.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) bağlı bir maden şirketi tarafından bugüne kadar büyük bir titizlik içerisinde sürdürülen çalışmaların aradan geçen süre içerisinde hangi aşamada olduğu merak edilirken, henüz rezervlere tam olarak ulaşılamadığı ve altının çıkarılmaya başlanmadığı öğrenildi.

Yatırım kuyruğu! BYD'nin hamlesi Renault'u harekete geçirdi: CEO ile Bakan kaçır bir ara geldi Yatırım kuyruğu! BYD'nin hamlesi Renault'u harekete geçirdi: CEO ile Bakan... Haberi Görüntüle

SONDAJA NEDEN BAŞLANILMADI

Kaşköy Mahalle Muhtarı Habip Gılıç, Kayseri Anadolu Haber’e yaptığı açıklamada, çalışmaların 24 saat aralıksız olarak sürdüğünü ancak halen altın rezervine ulaşıldığına dair bir bilginin olmadığını kaydetti.

MTA’nın 6 sondaj makinesiyle çalışmalarını 24 saat esasına göre gerçekleştirdiğini ifade eden Gılıç, rezervin bulunduğu alanın toprak yapısı nedeniyle çalışmaların bu şekilde ilerlediğini, 2024 yılı sonuna kadar altının çıkarılmaya başlanmasını umut ettiklerini ifade etti.

Habere Tepki Ver

4

0

1

0

0

0

1

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading