banner2

O bölgeden petrol fışkırıyor! 30 bin varillik yeni depo kurulacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde yürütülen enerjide tam bağımsızlık politikası meyvelerini vermeye devam ediyor. Türkiye enerji alanında yaptığı çalışmalar sayesinde günden güne ham petrol üretimini artırıyor. Terörden arındırılan Hanro ilçesinden ise petrol adete fışkırıyor. Söz konusu bölgeye 30 bin varil kapasiteli depolama tesisi kuracak.

Ekonomi 25.09.2023, 10:27 25.09.2023, 11:00
Abone ol
O bölgeden petrol fışkırıyor! 30 bin varillik yeni depo kurulacak

Son yıllarda doğalgaz ve petrol çıkarma faaliyetlerinin arttığı Türkiye'de hedef enerjide tam bağımsızlık. Buna bağlı olarak petrol arama ve üretim faaliyeti yürütülen Diyarbakır, Adana, Şırnak ve Batman başta olmak üzere birçok farklı noktada yeni yatırımlar devreye alınıyor. Günlük yurt içi ham petrol üretimi 75 bin 52 varile ulaşırken, TPAO Batman Bölge Müdürlüğü tarafından Diyarbakır Hazro'da bulunan Varınca petrol sahasına depolama tesisi kurulması kararlaştırıldı.

30 BİN VARİLLİK YENİ TESİS 

Terörden arındırılan Diyarbakır'ın Hazro ilçesine 9 milyon lira bedelli proje kapsamında 7 tane 700 varil kapasiteli taşıma tankı, 2 tane 5 bin varil kapasiteli üretim tankı ve 1 tane 15 bin varil kapasiteli üretim tankı kurulacak. Böylece toplam 29 bin 900 varil kapasiteli stok tankları devreye alınmış olacak.

YENİ MÜJDELER AN MESELESİ

Petrol arama ve çıkarma çalışmaları tam gaz devam ederken diğer taraftan enerjide yeni müjdeler de yolda. Cudi ve Gabar Dağı'nda devam eden petrol arama çalışmalarına Kato Dağı ve Faraşin Yaylası da eklendi. Rafineri kurulan Beytüşşebap ilçesine 20 kilometre uzaklıktaki yaylada sondaj çalışması başladı. 2 bin 650 rakımlı yaylada gece gündüz sondaj çalışması yapan ekipler, müjdeli haber vermek için çalışmalarını sürdürüyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!