Nureddin Nebati'den önemli açıklamalar! Fiyat artışına ilişkin denetleme yarın başlıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, CNN Türk kanalında Ahmet Hakan'ın sorularını cevapladı. Bakan Nebati ekonomi gündemine ilişkin soruları yanıtladı.

Ekonomi 29.12.2021, 23:25 30.12.2021, 10:10
Abone ol
Nureddin Nebati'den önemli açıklamalar! Fiyat artışına ilişkin denetleme yarın başlıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati CNNTürk ekranlarında Ahmet Hakan'ın sorularını cevapladı. 

Bakan Nebati, döviz kurundaki ani hareketler hakkında konuşurken bakanlık olarak amaçlarının mevduat sahibini korumak olduğunu aktardı. 

Doların bugün 12,64 civarında seyrettiğini ifade eden Nebati bu seviyeye 18'lerden geldiğini bildirdi. 18'e kadar adım adım gidildiğini fakat düşüşün çok radikal olduğunu ifade etti. 

İşte Nureddin Nebati'nin konuşmasından öne çıkanlar;

DEVLET HİÇ MÜDAHALEDE BULUNMADI

Bu salınım 3 ay süre, Türkiye'nin makro ekonomi göstergeleri ile bağdaşmayan bir tablo oluştu. Biz gerektiği zamanlarda müdahil olduk uyardık. Ancak Sayın Cumhurbaşkanı'nın 20 Aralık manifestosu ile bu noktaya geldi. Bana göre de hiçbir müdahalede bulunulmadı. 3 ayda zirveye çıkan döviz tıpkı köpük gibi bir anda yok oldu. Bizi algı operasyonu ve köpürtme, trollerle oluşturulan yapay durum yıkıldı gitti.

ALGI OPERASYONU İLE İNSANLARI BORSADAN ÇIKARIP DOLARA YÖNLENDİRDİLER

Ben küçük yatırımcıya kahroluyorum. Onlar mavi yakalılar.  Gençler, yaşlılar,  bu yıl 52 firma borsaya açıldı. Anadolu'da insanlar borsaya girdi. Gerçekliği olmayan tablolarla insanları borsadan çıkarıp dövize yönlendirdiler. Küçük yatırımcı için 50-100 bin lira tüm mal varlığıdır.  Bir gecede tüm birikimleri yarıya indi. O insanların ahını kim ödeyecek. Dolar 1 lira arttığı zaman 450 milyar lira borcumuz artıyor. Ben bunu nasıl yaparım.

SİZİ DÖVİZ GİDİYOR DİYE YÖNLENDİRENLERE DAVA AÇIN

Türkiye'de döviz geliri olmayan kişiye bankalar normalde dövizle borçlandırmaz. Bu yıllar öncesinden alınan bir kararın uygulamasıdır. Zarar eden bütün vatandaşlara çağrıda bulunuyorum. sosyal medya hesabında paylaşımında döviz gidiyor diye çağrıda bulunanlara dava açın. 

FİYAT ARTIŞINA KARŞI MALİYE YARINDAN İTİBAREN SAHADA

Yanlış yapanlara elbette devlet müdahale etmeli. Bize ihbarlar geliyor. Devlete yanlış yapanlara karşı yarın Maliye devreye girecek. Birçok kurum, gelecek döviz kuruna karşı fiyatlarını ayarlamalarına gitti. Birçokları döviz 22 lirayı bulacak diye fiyatını ayarladı. Döviz yarı yarıya indiği halde jet hızı ile fiyatını artıranlar fiyat indirimine gitmedi. Malının üzerine fahiş fiyat artışına gidenlere biz uyarılarda bulunduk. Buna rağmen gerekli adımı atmayanlara karşı çok sert bir mücadele başlatılacak. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!