banner2

Ne var ne yok toplayıp ülkelerine götürdüler! Yabancılar o ilimize akın etti

Döviz kurunun artması sonrası yerel paraları değer kazanan Bulgar vatandaşları, Edirne'ye akın etmeye başladı. İl genelinde pazar ve mağazalara gelen Bulgar turistler iğneden ipliğe her şeyi satına alarak ülkelerine geri dönmeye başladı.

Ekonomi 06.10.2022, 13:24 06.10.2022, 13:25
Abone ol
Ne var ne yok toplayıp ülkelerine götürdüler! Yabancılar o ilimize akın etti

Paralarının değer kazanması ile Türkiye'ye akın eden Bulgarlar gıdadan giyime, ev eşyasından ilaca kadar birçok ihtiyacını karşılamaya başladı. 

Bulgarlar, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle ortaya çıkan doğalgaz sorunu sonrası şimdi de battaniye ve yorgan almaya başladı.

Bulgaristan vatandaşları, yaklaşan kış mevsimi öncesi bot, mont, kazak gibi ihtiyaçlarının yanı sıra battaniye, yorgan gibi ev eşyalarını da Edirne’den almaya başladı.

HER TÜRLÜ İHTİYAÇLARINI ALIYORLAR 

Birinci Murat Mahallesi'nde kurulan pazara akın eden Bulgar vatandaşlar, temel gıda maddeleri arasında yer alan peynir, zeytin, kaşar peyniri, tereyağı gibi ürünlerden almak için peynir satıcılarının önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Öte yandan ise yaklaşan kış mevsimi öncesi havaların soğumaya başlaması dolayısıyla kışlık telaşına başlayan Bulgar vatandaşlar, pazarın altını üstüne getirdi.

DOĞALGAZ KRİZİNE KARŞI YORGAN ALIYORLAR 

Son zamanlarda Bulgaristan'dan gelen müşteriler sayesinde hareketli günler yaşadıklarını söyleyen pazar esnafından Türker Tulga, "Bulgaristan'da yaşanacak doğalgaz krizi dolayısıyla yorgan, battaniye ve kışlık nevresim satışlarında güzel işler yaptık. Doğalgazda bir sıkıntı yaşarsak diye şimdiden hazırlık yapıyorlar" dedi.

BULGARİSTAN'DA FİYATLAR İKİ KATI 

Bulgaristan'dan gelen ve tercümanlık yapan Sami Ahmet, "Edirne çok ucuz ve sakin. Bulgaristan'da fiyatlar 2 kat daha fazla. Mallar çok güzel; döşek, yorgan, yastık ve yatak kılıfı, eşofman, her şey ucuz. Seviyoruz burayı. Yeme, içme, giyim her şeyi buradan alıyoruz. En güzel yerimiz Edirne'dir" şeklinde konuştu.,

TENEKELERLE ALIYORLAR 

Bulgarlar yoğun olduğu için Edirne pazarlarına erkenden gelip tezgah açtıklarını söyleyen pazar esnafından Onur Pektaş, "Bulgarların alışverişleri dolayısıyla işlerimiz hareketli geçiyor. Genellikle peynir, tereyağı, kaşar, tatlı, giyim alışverişini çok fazla yapıyorlar. Önce tadına bakıp sonra alıyorlar. Tenekeyle alan oluyor, toptan alan oluyor. Evinin ihtiyacı kadar alanın yanında, Bulgaristan'da satmak için alan da var. Bulgarlar geldiği zaman herkes iş yapabiliyor ve işler güzel gidiyor" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!