banner2

Ne dolar ne altın ne de kripto! BES'te kalana üst üste müjde geldi! Bankaların devreye girmesiyle acil nakit verilecek

BES'te finansman ihtiyaçları sebebiyle sözleşmelerini sonlandırmak yerine sistemden ayrılmadan avantajlı koşullarla kredi çekebilmesi için alacağın devri uygulamasına geçildi. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, BES sözleşmelerinden kaynaklı devlet katkısı hariç alacağın tamamı veya bir kısmı bankalara devredilebilecek.

Ekonomi 28.03.2023, 12:55
Abone ol
Ne dolar ne altın ne de kripto! BES'te kalana üst üste müjde geldi! Bankaların devreye girmesiyle acil nakit verilecek

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından BES sözleşmelerinden kaynaklı devlet katkısı hariç alacağının tamamını veya bir kısmının bankalara devredilmesine imkan tanıyan düzenleme yaptı.

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan bireysel emeklilik sistemi hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmeliğe göre, katılımcılar, BES sözleşmelerinden kaynaklı devlet katkısı hariç alacağının tamamını veya bir kısmını fon paylarına ilişkin tedbir, haciz, iflas, rehin ve benzeri her türlü idari ve adli talebe konu sözleşmeler hariç olmak üzere alacağın devri sözleşmesi yoluyla bankalara devredebilecek.

ALACAĞIN DEVRİ SÖZLEŞMESİ SONA ERECEK

Bu kapsamda, banka tarafından alacağın devri sözleşmesine konu tutarın tahsil edildiği veya ilgili kredi borcunun kapandığı bilgisinin emeklilik gözetim merkezi aracılığıyla şirkete bildirilmesini sonrasında alacağın devri sözleşmesi sona erecek.

UYGULAMA 6 AY SONRA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Banka, kredi borcunun muaccel hale gelmesinden 30 gün sonra, kalan borcu devredilen alacaktan tahsil etmek için taleptebulunabilecek. Bu durumda kalan borç tutarının ödenmesinde emeklilik sözleşmesinin sonlandırılması suretiyle ilgili borç katılımcıya ödenecek nakit tutarından düşülerek bankaya ödenecek. Uygulama 6 ay sonra yürürlüğe girecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!