Yandex Metrica

Sitede Ara

Ne altın ne gümüş gerçek şampiyon o: Uranyum, Türkiye'yi de zengin etti!

Ne altın ne gümüş gerçek şampiyon o: Uranyum, Türkiye'yi de zengin etti!

Topraklarımızda keşfedilen uranyum yatakları, Türkiye'yi devler ligine sokmaya yetmişti. Gümüş, altın ve bakır fiyatlarına fark atan uranyum, 5 yılda %233 artış göstererek şampiyonluğun sahibi oldu. Uranyumun bu yükselişi rezerv sahibi ülke ve firmaların parasına para kattı.

Ekonomi

13.06.2024, 17:10

Yaşanan iklim değişiklikleri, bölgeseler gerilimler nükleer enerji konularını tekrardan gündeme getirdi. Nükleer santraller tarafından üretilen karbonsuz enerji, uranyum fiyatlarının tavan tavan gitmesine yol açtı. Gümüş, altın ve bakırı arkasında bırakan uranyum tam tamına %233 değer kazanarak yatırımcılarının yüzünü güldürdü.

Sosyal destek ödemeleri sil baştan değişti!  Yaşlıya, engelliye, hastaya, evde yakınına bakana ne kadar ödenecek? İşte güncel tutarlar... Sosyal destek ödemeleri sil baştan değişti! Yaşlıya, engelliye, hastaya, evde... Haberi Görüntüle

URANYUM, ALTIN VE GÜMÜŞÜ SOLLADI

Nükleer silahların geliştirilmesinde, nükleer santrallerin elektrik ihtiyacının karşılanmasında kullanılan uranyum, yatırımcılarının parasına para kattı. Topraklarında uranyum rezervi olan ülkeler ve firmalar %233'lük değer kazancıyla devler ligine dahil olmayı başardı.

TOGG'dan dev adım: Üretim için Çinli şirketle görüşüyor! TOGG'dan dev adım: Üretim için Çinli şirketle görüşüyor! Haberi Görüntüle

TÜRKİYE'DE URANYUM BOLCA BULUNUYOR

Türkiye'de yapılan toryum ve uranyum rezerv çalışmaları sonucunda;

Eskişehir'e bağlı Sivrihisar, Kızılcaören, Karkın ve Okçu köyleri arasında 15 kilometrelik bir sahada toryum yatağı bulundu. 2017 yılı çalışmalarında ise Manisa Köprübaşı'nda 3,487 ton, Uşak'ta 490, Yozgat'ta 6,700 ton, Aydın'da ise 2 bin ton uranyum rezervi keşfedildi. 

2024 yılında yapılan çalışmalar sonucunda ise Türkiye'nin en büyük rezervinin Nevşehir'de olduğu keşfedildi. 2011 yılından itibaren devam eden Nevşehir Radyoaktif Hammadde Aramaları Projesi kapsamında Gülşehir ilçesine bağlı Dadağı ve Gümüşyazı köylerinde 22 bin ton uranyum rezervi bulunuyor.

Bakan Göktaş'tan 'maaş' açıklaması: Hesaplara aktarılmaya başlandı Bakan Göktaş'tan 'maaş' açıklaması: Hesaplara aktarılmaya başlandı Haberi Görüntüle

URANYUM NERELERDE KULLANILIR?

Uranyumun kullanım alanları oldukça zengin ve etkileyicidir.

Kullanım alanları ise;

-Nükleer enerji santral yakıtı olarak,

- Uranil asetat analitik uygulamalarında,

- Zırh kaplama, gemi ve uçak yapımında,

- Seramiğe renk vermek amacıyla,

- Üretim reaktörlerinde, plütonyum hidrojen bombası yapımında,

- Nükleer patlayıcı yapımında kullanılabiliyor.

Habere Tepki Ver

2

0

0

0

0

0

0

0

Hakan ULUDAĞ

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading