banner2

MTV, pasaport harcı, konut vergisi... Gelir İdaresi Başkanlığı'nın yeni uygulaması GİBİ kullanıma sunuldu

Gelir İdaresi Başkanlığı, (GİB) yapay zeka ile çalışan dijital vergi asistanı GİBİ'yi vatandaşların kullanımına açtı. GİBİ; motorlu taşıtlar vergisi, konut vergisi, pasaport ve yurt dışı çıkış harcı veya cep telefonu IMEI işlemleri gibi vatandaşların günlük yaşantılarındaki birçok konudaki sorun için hizmet veriyor. Uygulama, daha detaylı vergi konularında da hizmet sağlıyor.

Ekonomi 04.09.2023, 16:35 04.09.2023, 16:54
Abone ol
MTV, pasaport harcı, konut vergisi... Gelir İdaresi Başkanlığı'nın yeni uygulaması GİBİ kullanıma sunuldu

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), kamuda yapay zeka kullamınına örnek olarak uygulamayı hayata geçirdi.

Dijital vergi asistanı GİBİ uygulaması; 7 gün 24 saat ulaşılabilir olan yeni nesil bir iletişim kanalı olarak Başkanlığın "http://gib.gov.tr" internet sayfasından mükelleflerin hizmetine açıldı. 

GİBİ uygulamasına; mevzuatla ilgili genel nitelikteki sorular sorulabiliyor. 

MTV, PASAPORT HARCI… KONUYU ALGILIYOR, CEVAP VERİYOR

GİBİ; motorlu taşıtlar vergisi, konut vergisi, pasaport ve yurt dışı çıkış harcı ya da cep telefonu IMEI işlemleri gibi vatandaşların günlük hayatta karşılaşabilecekleri sorulara yanıt veriyor.

Bunun için dijital uygulamaya; "araba vergisi", "araç pulu", gibi genel ifadeler yazmak yeterli oluyor. GİBİ, vatandaşın bilgi sahibi olmak istediği konu hakkında anında bilgilendirme yapıyor.

Dijital uygulama GİBİ; mükellefiyet yazısı talebi, damga vergisi beyanı, haciz sorgulama, Kovid-19 tedbirlerine uyulmaması nedeniyle tahsil edilen idari para cezalarının iadesi, araç kasko değerleri, veraset işlemleri, haksız fiyat artışı ihbarı, trafik para cezası işlemleri, borç durum yazısı gibi birçok konuda soruları cevaplıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!